Zastosowania tokarek uniwersalnych
![Zastosowania tokarek uniwersalnych Zastosowania tokarek uniwersalnych](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-226469-zastosowania-tokarek-uniwersalnych.jpg)
Tokarki to powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu obrabiarki przeznaczone do obróbki skrawaniem, którą nazywa się toczeniem. Można na nich obrabiać przedmioty o powierzchni brył obrotowych takie jak np.: wałki, kule czy gwinty zewnętrzne lub wewnętrzne. Najważniejszą częścią tokarek jest narzędzie wykonujące obróbkę, czyli nóż tokarski, narzędzie do gwintowania albo wiertło. Jest wiele rodzajów tokarek, ale w tym artykule przybliżymy sposób działania i zastosowanie tokarek uniwersalnych.
Gdzie stosuje się tokarki uniwersalne?
Ze względu na szeroki zakres prac, jakie można wykonać na tokarkach uniwersalnych, znajdują one zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Są wykorzystywane m.in. w halach produkcyjnych, warsztatach ślusarskich, narzędziowniach oraz na wydziałach utrzymania ruchu. Świetnie sprawdzają się zarówno w produkcji jednostkowej, jak i seryjnej. Jeśli nie chcesz przeznaczać na taką maszynę zbyt wielkich sum, zdecyduj się na zakup tokarki po remoncie kapitalnym. Urządzenia takie odznaczają się doskonałymi parametrami użytkowymi, są całkowicie sprawne i gotowe do pracy. Podczas remontu generalnego naprawia się wszystkie uszkodzone części lub wymienia je na nowe. Są to więc niezawodne maszyny, które możesz kupić za rozsądne pieniądze.
Czym jest, do czego służy i jak działa tokarka uniwersalna?
Tokarka uniwersalna, którą możesz kupić np. w firmie MultiMasz, to obrabiarka służąca do toczenia elementów metalowych. Można na niej wykonywać zarówno ich zgrubną, jak i precyzyjną obróbkę. Maszyna ta umożliwia także nacinanie gwintów. Wyposażona jest w podtrzymkę stałą oraz podtrzymkę ruchomą, dzięki którym można obrabiać na niej długie części bez ryzyka wibracji.
Toczenie na tokarkach uniwersalnych rozpoczyna się od zamocowania obrabianego elementu w szczękach maszyny. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy podeprzeć go dodatkowo konikiem. Następnie w imaku umiejscowionym na suporcie poprzecznym i wzdłużnym mocowane jest narzędzie obróbcze. W zależności od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany, może być to nóż tokarski, wiertło lub narzędzie do gwintowania. Operator tokarki ma możliwość sterowania ruchem wybranego narzędzia zarówno w osi prostopadłej, jak i równoległej do osi obrotu toczonego elementu.
Pierwszym etapem toczenia jest obróbka zgrubna, podczas której usuwany jest naddatek materiału. Następnie przechodzi się do obróbki kształtującej. To właśnie ona odpowiada za nadanie elementowi pożądanego kształtu. Ostatnim etapem jest obróbka wykańczająca wykonywana na całej powierzchni. Dzięki niej obrabiany przedmiot zyskuje odpowiednią klasę dokładności oraz wymaganą gładkość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6