Zasady transportu materiałów niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga spełnienia szeregu kryteriów, których celem jest przewiezienie ładunku bez ryzyka dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt, środowiska oraz mienia. Przepisy dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych określa konwencja ADR. Jak powinien przebiegać proces ich przewozu i jakie wymagania stawiane są wobec przewoźnika?
ADR, czyli zasady transportu towarów niebezpiecznych
Konwencja ADR (fr. L'Accord européen relatif au transport international des merchandises Dangereuses par Route) jest międzynarodową umową sporządzoną w Genewie 30 września 1957 r. Poza Polską, która ratyfikowała konwencję w 1975 r., przepisy obowiązują jeszcze w 45 krajach. Wymogi zebrane w umowie są aktualizowane co dwa lata, a zmiana zawsze przypada na rok nieparzysty. Jak wyjaśnia usługodawca w zakresie transportu Dimex, przestrzeganie zasad ADR spoczywa nie tylko na przewoźniku, ale na wszystkich instytucjach biorących udział w produkcji i transporcie materiałów niebezpiecznych. Konwencja w sposób jasny i precyzyjny określa obowiązki producenta, przewoźnika oraz odbiorcy. Do tego dochodzą przepisy obowiązujące w Polsce, w tym między innymi Prawo o ruchu drogowym i Prawo przewozowe, do których również należy się stosować podczas transportu materiałów niebezpiecznych.
Klasyfikacja i transport materiałów niebezpiecznych
Przepisy zawarte w ADR wskazują spis klas zagrożeń, które są takie same dla wszystkich krajów przestrzegających wymogów konwencji. Klasyfikacja materiałów jest niezbędna do przygotowania ich do transportu – każda klasa ma przypisany sposób opakowania, oznakowania oraz wymagania dotyczące środka i realizacji przewozu.
Na nadawcy spoczywa obowiązek prawidłowego opakowania i oznakowania przesyłki zgodnie z zaleceniami z konwencji ADR. Sposób przewozu wybierany jest przez nadawcę ładunku, jednak to przewoźnik weryfikuje i zatwierdza jego zgodność z przepisami dla konkretnej klasy. Należy pamiętać o umieszczeniu z przodu i z tyłu pojazdu tablic ADR oraz o posiadaniu pełnej dokumentacji zawierającej nazwę i adres nadawcy i odbiorcy, numery nalepek, informacje o rodzaju i ilości towaru, a także numery UN przewożonych ładunków. Pojazd musi spełniać szereg warunków technicznych związanych przede wszystkim z konstrukcją nadwozia oraz urządzeniami kontrolnymi i alarmowymi. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas transportu towarów niebezpiecznych wymaga się przeszkolenia kierowcy i posiadania przez niego kwalifikacji do przewozu ADR potwierdzonymi odpowiednim certyfikatem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6