Zasady spedycji międzynarodowej
Usługi spedycyjne stanowią kluczowy element oferty firm transportowych. Coraz bardziej na znaczeniu zyskuje spedycja w wydaniu międzynarodowym. Jakich zasad i przepisów należy przestrzegać, prowadząc tego typu działalność?
Różnice między spedycją a transportem
W świetle prawa, spedycja międzynarodowa nie jest tożsama z usługami transportowymi. To rozróżnienie, z którego osoby niezwiązane z branżą przewozową często nie zdają sobie sprawy. Spedycji zagranicznej nie dotyczą między innymi przepisy konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) z 1956 roku.Podstawowe regulacje dotyczące umowy spedycji są zawarte w kodeksie cywilnym, w artykułach 794–803. Ich rozwinięcie i doprecyzowanie znajdziemy w OPWS, czyli Ogólnych Polskich Warunkach Spedycyjnych – komentuje ekspert poznańskiej firmy MAXIMUS, świadczącej usługi transportowo-spedycyjne krajowe i międzynarodowe.
Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne i ich znaczenie
Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, stworzone przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki w 2002 roku, to zbiór zasad szczegółowych składający się z 31 paragrafów. OPWS w precyzyjny sposób określa prawa i obowiązki stron, wynikające z działalności spedycyjnej – także w zakresie umów dotyczących spedycji międzynarodowej. W przypadku sporu między spedytorem a zleceniodawcą, kiedy przepisy kodeksu cywilnego okazują się mało klarowne, OPWS stanowi cenną wytyczną co do reguł postępowania. Najlepiej, jeżeli umowa zlecenia zawarta przez strony zawiera zastrzeżenie o rozwiązywaniu sporów w oparciu o OPWS. Wówczas wdrożenie właściwych procedur zyskuje moc prawną.Dobry przewoźnik to świadomy przewoźnik
Jak widać na powyższych przykładach, regulacje dotyczące spedycji bywają zawiłe.Warto zwracać szczególną uwagę na to, aby opierając się na jednych zasadach, nie zamykać sobie drogi do innych obowiązujących praw. Wielkie znaczenie mają warunki, na jakich została zawarta umowa spedycyjna – zauważa specjalista firmy MAXIMUS.Najlepsze firmy transportowe potrafią poruszać się w meandrach przepisów. Wynika to z ich obowiązków. Spedytorzy odpowiadają bowiem za tzw. winę w wyborze. Oznacza to, że muszą dopełnić starań, by spedycja przebiegła w sprawny sposób. Szukając spedytora warto postawić na doświadczenie. Wówczas, wszelkie procedury staną się dziecinnie proste.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana