Stałe urządzenia gaśnicze a przepisy prawa

Co na temat Stałych Urządzeń Gaśniczych mówią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego? W jakich miejscach takie wyposażenie jest konieczne? Jeśli zarządzasz dużym obiektem, powinieneś wiedzieć, czy jesteś zobowiązany do jego zabezpieczenia. Zapoznaj się z najważniejszymi ustawami i rozporządzeniami dotyczącymi tej kwestii. Przekonaj się też, czym są wymagane w konkretnych sytuacjach stałe urządzenia gaśnicze.
Czym są stałe urządzenia gaśnicze? Rodzaje wyposażenia przeciwpożarowego
Stałe Urządzenia Gaśnicze to nic innego, jak urządzenia przeciwpożarowe, które z danym obiektem są trwale związane. Co to znaczy? Tego rodzaju wyposażenie ma charakter automatyczny i trwały. W razie zagrożenia reaguje natychmiast, bo nie wymaga ludzkiej interwencji. Wszystkie tego rodzaju stałe urządzenia gaśnicze mają własny zapas specjalistycznego środka gaśniczego. Co więcej, przekazują informacje o powstałym zagrożeniu odpowiednim jednostkom.
– Stałe, wodne urządzenia gaśnicze w razie zagrożenia wykorzystują wodę. Ich zadaniem jest kontrola pożaru. Zapobiegają jego rozprzestrzenianiu. Niestety, taki sposób gaszenia płomieni nie zawsze może być stosowany. Bywa, że w pomieszczeniu znajdują się urządzenia pod napięciem albo materiały, które wchodzą z wodą w reakcję chemiczną. Właśnie dlatego na rynku proponuje się różne warianty takich instalacji – wyjaśnia przedstawiciel firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.
Jakie wyróżnia się rodzaje Stałych Urządzeń Gaśniczych? Wśród najpopularniejszych wymienić należy instalacje tryskaczowe i zraszaczowe oraz instalacje pianowe, proszkowe, bazujące na wykorzystaniu gazów gaśniczych albo zaawansowane technologicznie instalacje mgły wodnej. Są nawet instalacje wykrywania i gaszenia iskier i redukcji tlenu, który jest czynnikiem niezbędnym, aby doszło do reakcji spalania.
Stałe wyposażenie – co na ich temat mówią przepisy prawa?
Polskie przepisy jasno wskazują miejsca, w których montaż opisanego wyposażenia jest konieczny. O jaki dokument chodzi? Otóż kwestie związane z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi poszczególnych budynków reguluje specjalne rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – pismo w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych.
Zgodnie z zapisami wskazanego rozporządzenia, stałe urządzenia gaśnicze powinny znajdować się w archiwach państwowych, muzeach oraz zabytkach, a także w ośrodkach elektronicznego przetwarzania danych o krajowych zasięgach. Tak zwane samoczynne urządzenia gaśnicze wodne montuje się z kolei w handlowych i wystawowych obiektach, budynkach służących celom gastronomicznym i budynkach użyteczności publicznej.
Jeśli zarządzany przez Ciebie obiekt nie znajduje się na liście obiektów wskazanych w rozporządzeniu, nie jesteś zobowiązany do montażu wskazanych urządzeń. Upewnij się jednak, czy Twój ubezpieczyciel nie wymaga zastosowania takich rozwiązań albo jest skłonny obniżyć składkę ubezpieczenia po ich wdrożeniu. Pamiętaj również, że pożar pojawia się niespodziewanie i może pozbawić Cię dorobku życia lub, co gorsze, narazić zdrowie lub życie osób przebywających w Twoim obiekcie. Dlatego zawsze warto zainwestować w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo ludzi i mienia, jakim niewątpliwie są Stałe Urządzenia Gaśnicze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana