Remont generalny w domu. Jak się do niego przygotować?

Spis treści
- Przygotowanie kosztorysu
- Opracowanie harmonogramu robót
- Które zamówienia już w pierwszych tygodniach?
- Wynieś z domu wszystko, co zbędne
Remont generalny domu to ogromne wyzwanie logistyczne i niebagatelny koszt. Ale jeśli jest sprawnie przeprowadzony, możne znacząco podnieść jakość życia mieszkańców i wprowadzić „powiew nowości” nawet do kilkudziesięcioletnich wnętrz. Do tego ogromnego przedsięwzięcia warto jednak podejść rozsądnie, nie tracąc zimnej krwi. O co zadbać na początkowych etapach remontu kapitalnego?
Przygotowanie kosztorysu
Pierwszą i najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem jakiegokolwiek remontu generalnego, jest opracowanie kosztorysu planowanych prac. Jest to również aktywność najbardziej czasochłonna i – niestety – wymaga dużej wiedzy, na przykład odnośnie do zużycia materiału i cen poszczególnych elementów.
- Warto jednak podejść do tego na spokojnie i ze świadomością, że nie wszystko będzie się zgadzać „co do złotówki”. Jest to po prostu orientacyjny plan, który pozwoli na rozsądne gospodarowanie funduszami zebranymi lub pozyskanymi na remont
– przekonuje ekspert z firmy remontowej Judziński. Natomiast jeśli planujesz wzięcie kredytu na cel remontowy, to kosztorys i tak jest wymagany przez bank.
Wśród specjalistów mówi się o jednej praktycznej zasadzie dotyczącej planowania kosztów remontowych: do uzyskanej podczas wyliczeń sumy dodaj 30% na tak zwane „nieprzewidziane okoliczności”. A takie bardzo często pojawiają się zwłaszcza przy remontach kapitalnych.
Opracowanie harmonogramu robót
Wiele zależy od tego, czy wykonujesz prace samodzielnie, czy może zlecasz je ekipom. Jeśli obierzesz system „pół na pół”, musisz dobrze ocenić swoje możliwości, by wiarygodnie i racjonalnie planować z fachowcami kalendarz.
Pamiętaj o tym, że dobrzy specjaliści są dostępni tylko w umówionych tygodniach (ze względu na nadmiar zleceń), dlatego jeśli opóźnienia wynikną z twojej winy, to fachowiec nie zawsze będzie w stanie elastycznie się dopasować do alternatywnego terminu wykonania.
Które zamówienia już w pierwszych tygodniach?
Na niektóre produkty usługi, zwłaszcza te tworzone na wymiar lub na indywidualne zamówienie, czeka się długo. Oczywiście wszystko zależy od typu produktu, renomy wykonawcy lub sklepu czy od innych czynników. Ale żeby uniknąć rozczarowania, trzeba wstępnie zakładać, że wymarzone drzwi, sprowadzane zza granicy płytki podłogowe lub parkiet, to nie kwestia tygodnia, a raczej – bardzo często – kilku miesięcy.
Jeśli więc masz taką możliwość i znasz już wymiary niektórych elementów, zamów je w pierwszych dniach od rozpoczęcia remontu. Lepiej składować gotowe artykuły w piwnicy lub w garażu niż oczekiwać na nie wówczas, gdy nadchodzi już czas ich montażu.
Wynieś z domu wszystko, co zbędne
Im więcej niepotrzebnych rzeczy w domu, tym większe prawdopodobieństwo, ze coś się zniszczy. Dodatkowo, jest to spore utrudnienie dla osób wykonujących prace techniczne, co przekłada się na opóźnienia na poszczególnych etapach, bo zamiast skupić się na wykańczaniu ścian, fachowiec musi modyfikować stanowisko pracy, przesuwać przedmioty itd.
Najlepiej więc wynieść i zdemontować wszystko, nawet jeśli większość elementów docelowo, po remoncie, i tak powróci na swoje miejsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tim-Ex Północ Podłogi podniesione techniczne serwerownie audytoria podesty
Budowlane usługi - wykończeniowe woj. pomorskie81-583 Gdynia, Wzgórze Bernadowo 56
-
Florian Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich. E-Protokoły,Zaświadczenie CEEB.
Kominy - usługi woj. dolnośląskie51-107 Wrocław, Chorwacka 47
-
Mabud Sklep-Serwis Stihl, Milwaukee, Dynapac
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. dolnośląskie55-080 Pełcznica, Prosta 11