Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego/kolanowego
Zabieg operacyjny polegający na wszczepieniu endoprotezy do stawu biodrowego lub kolanowego jest inwazyjny i wiąże się z długim oczekiwaniem na powrót do stuprocentowej sprawności. Dlatego, aby osoba po takim zabiegu szybko doszła do siebie, potrzebna jest profesjonalna rehabilitacja. Może ona być wykonywana w szpitalu, w którym wcześniej została zrobiona operacja lub w prywatnej placówce u innych specjalistów.
Co potrafi zdziałać rehabilitacja?
Dokuczliwy ból oraz złe samopoczucie to tylko nieliczne objawy pooperacyjne. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja jest w stanie na stałe rozluźnić napięte lub przykurczone mięśnie oraz przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach. Pacjenci z endoprotezą stawu biodrowego czy kolanowego mają również problemy z poruszaniem się. Dzięki rehabilitacji przywrócenie prawidłowej postawy i wzmocnienie kończyn mięśni dolnych będzie zagwarantowane, a wszystkie bóle z czasem ustąpią lub ich odczuwalność zdecydowanie zmaleje.
Jak wygląda rehabilitacja stawu biodrowego/kolanowego?
Jak przy wielu innych zabiegach, rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego/kolanowego jest najbardziej skuteczna wtedy, kiedy jest przeprowadzana regularnie i rozpoczyna się krótko po przeprowadzeniu operacji. Lekarze specjaliści zajmują się pacjentem przez siedem dni w tygodniu oraz układają odpowiedni zestaw ćwiczeń na wskazany czas. Każdy zabieg rehabilitacyjny powinien być dobrany indywidualnie, na podstawie aktualnego stanu i potrzeb pacjenta. Natomiast w momencie dyskomfortu lub niezadowolenia z zaleconych przez lekarza działań, istnieje możliwość poproszenia o zmianę ćwiczeń.
Zabiegi, które wchodzą w skład rehabilitacji po endoprotezie stawu biodrowego/kolanowego, to nie tylko ćwiczenia, ale również masaże, działania fizjoterapeutyczne czy kinesiotaping. Niektóre z nich są bardziej relaksacyjne, a inne wymagają większego zaangażowania fizycznego osoby z endoprotezą. Specjalista z Neuro-Care zaleca, aby nie obawiać się także skorzystania z opieki lekarza neurologa, internisty, geriatry, psychiatry lub psychologa. Jest to zależne od potrzeb i stanu osoby po operacji, jednak możliwość współpracy z wieloma lekarzami daje komfort, który wpłynie na skuteczność przeprowadzanej codziennej rehabilitacji.
Czas trwania rehabilitacji
Czas trwania zabiegów wspomagających ustalany jest indywidualnie na podstawie stanu pacjenta. Zazwyczaj jest to okres czterech tygodni po wszczepieniu endoprotezy, który wystarczy, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. Należy pamiętać, że pełen pakiet rehabilitacji nie jest refundowany z NFZ. Dlatego najlepiej postawić na odpowiednią placówkę, której kadra lekarzy i wieloletnie doświadczenie będą gwarancją Twojej pełnej sprawności i satysfakcji z życia. Powrót do normalnego funkcjonowania jest jak najbardziej możliwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana