Podstawowe narzędzia stolarskie

Zestaw podstawowych narzędzi stolarskich z pewnością przyda się w warsztacie każdego majsterkowicza, który lubi pracować z drewnem. Wybór narzędzi na rynku jest naprawdę szeroki. W naszym artykule postaramy się im przyjrzeć i omówić te narzędzia, które są uznawane za niezbędnik każdego amatora stolarstwa. Możemy dzięki nim naprawić różne elementy, zmontować meble lub stworzyć coś od podstaw według własnego projektu.
Imadła, ściski i narzędzia do cięcia
Do pracy z elementami drewnianymi z pewnością przyda nam się fachowe imadło i ściski stolarskie. Stabilizują one materiał na przykład w czasie cięcia, szlifowania, czy wiercenia otworów. Ściski wykorzystujemy także do ustabilizowania dwóch sklejanych elementów na czas wiązania kleju, by nie przesuwały się względem siebie. Każdy majsterkowicz powinien się także zaopatrzyć w piłę do cięcia drewna. Jakie piły mamy do wyboru? Najpopularniejsze są płatnice, piły przeznaczone przede wszystkim do szybkiego przycinania dużych elementów.Kupując taką piłę, należy zwrócić uwagę, czy jej brzeszczot jest odpowiednio sztywny – mówi nam przedstawiciel sklepu metalowego Karolewscy ze Szczecina. Taka piła tnie materiał podczas pchania, nie ma dodatkowego usztywnienia, dlatego sztywność brzeszczota jest tak istotna.Dostępne są płatnice z drobnym uzębieniem, które służą do cięcia w poprzek włókien drewna oraz płatnice z dużymi zębami do cięcia wzdłużnego. Do precyzyjnych cięć lepiej sprawdzą się grzbietnice z cieńszym brzeszczotem, usztywnione na górnej krawędzi paskiem stali albo mosiądzu. Do wycinania otworów sprawdzą się otwornice, których brzeszczot jest znacznie węższy. Kolejny rodzaj piły to przyrżnica: służy do dokładnego przycinania elementów na określoną grubość. Ostatni rodzaj piły, na którą warto zwrócić uwagę, to piły kątowe z prowadnicami.
Dłuta, strugi i heble
Dłuta do drewna kojarzą nam się przede wszystkim z pracami rzeźbiarzy, ale przydają się one także majsterkowiczom i stolarzom. Służą oczywiście do żłobienia rowków i wykonywania otworów o nieregularnych kształtach. Do wyboru mamy dłuta z przekrojem metalowej, roboczej części, w kształcie trapezowym, łukowym, czy prostokątnym. Do pracy z dłutem potrzebny nam będzie dodatkowo młotek, najlepiej gumowy lub drewniany. To narzędzie także powinno znaleźć się w warsztacie każdego amatora stolarstwa. Kolejne narzędzia, na które warto zwrócić uwagę, to strugi i heble do drewna. Za pomocą struga odetniemy cienki pasek drewna, wygładzimy powierzchnię materiału, czy usuniemy zniszczoną warstwę okleiny lub farby. W każdym warsztacie przyda się także elektryczna wiertarka, czy wiertarko-wkrętarka. Jeśli jednak nie mamy możliwości zakupu takiego sprzętu, często wystarczy nam ręczny świder. Na koniec warto dodać, że podstawowych narzędzi stolarskich warto szukać w solidnych sklepach, które mają w swojej ofercie narzędzia i materiały od sprawdzonych producentów i dostawców. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geoida PHU Borchardt Łukasz
Geodezja, kartografia - usługi woj. pomorskie89-606 Charzykowy, Szmaragdowa 15
-
Leszek Stępień Geodezja projektowanie usługi
Geodezja, kartografia - usługi woj. małopolskie38-350 Bobowa, Węgierska 24
-
Tim-Ex Północ Podłogi podniesione techniczne serwerownie audytoria podesty
Budowlane usługi - wykończeniowe woj. pomorskie81-583 Gdynia, Wzgórze Bernadowo 56