Najczęściej przeprowadzane zabiegi chirurgii onkologicznej
Chirurgia onkologiczna jest formą leczenia nowotworów lub elementem terapii skojarzonej, którą przeprowadza się wraz z chemioterapią. Zabiegi operacyjne są także wykonywane w ramach diagnostyki nowotworowej oraz w celu ustalenia poziomu zaawansowania choroby. Jakie są rodzaje onkologicznych zabiegów chirurgicznych?
Na czym polega chirurgia onkologiczna?
Zabiegi chirurgii onkologicznej uznawane są za najskuteczniejszą formę leczenia nowotworów. Wycinane są nie tylko miejsca zmienione chorobowo, ale także margines zdrowej tkanki, co ma zredukować ryzyko odrastania guza. Zabiegi operacyjne często stosowane są wraz z leczeniem uzupełniającym, czyli chemioterapią lub radioterapią. Przed skierowaniem pacjenta na operację chirurgiczną dokonuje się oceny histopatologicznej wycinka tkanki. Operacja wykonywana w ramach rozpoznania nazywa się laparotomią. Operacje nowotworowe mogą być przeprowadzane wyłącznie przez wyspecjalizowanych w dziedzinie onkologii chirurgów i w specjalistycznych szpitalach i klinikach. Jedną z nich jest częstochowskie Centrum Medyczne Suliga, w którym najczęściej przeprowadzane są zabiegi usuwania guzków piersi, operacje tarczycy oraz leczenie nowotworów skóry.
Rodzaje zabiegów chirurgii onkologicznej
W ramach wykonywanych operacji chirurgicznych usuwana jest cała zmieniona chorobowo tkanka wraz z elementem zdrowej tkanki dookoła guza. Taki zabieg nazywany jest radykalnym i może wiązać się z całkowitym usunięciem narządu. Zabiegi cytoredukcyjne polegają na zmniejszeniu lub usunięciu nowotworu i są przeprowadzane w ramach terapii skojarzonej. Z kolei chirurgiczne zabiegi paliatywne mają na celu poprawę komfortu chorego i zmniejszenie dolegliwości wynikających z choroby nowotworowej. O operacjach oszczędzających mówi się wtedy, gdy wycinany jest guz z marginesem zdrowej tkanki, bez potrzeby usuwania całego organu. Takie zabiegi uzupełniane są radioterapią.
Innym rodzajem zabiegów chirurgii onkologicznej są operacje diagnostyczne, które mają na celu rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przeprowadzane są także operacje profilaktyczne, w ramach których usuwany jest narząd, zanim pojawi się na nim guz. Do zabiegów profilaktycznych zalicza się także usunięcie zmiany skórnej, co ma zapobiec przekształceniu jej w czerniaka. Leczenie chirurgiczne rozpoznawczo-diagnostyczne pozwala na usunięcie zmiany, która później poddawana jest badaniu przez patologa. W ten sposób zapobiega się rozwojowi zmiany przedrakowej w nowotwór.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana