Na czym polega frezowanie kominów?

Spis treści
- Czym jest technika frezowania kominów?
- Jak wygląda proces frezowania komina?
- Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?
Komin to jeden z głównych elementów instalacji grzewczej budynku. Dzięki jego obecności możliwe jest prawidłowe palenie w piecu, co przekłada się na komfort cieplny i bezpieczeństwo domowników. Jednak co w sytuacji kiedy dochodzi do jego uszkodzenia i rozszczelnienia? Jakie metody stosuje się, aby usunąć usterkę? Jedną z nich jest frezowanie. Sprawdź, na czym polega i kiedy warto je wykonać.
Czym jest technika frezowania kominów?
Frezowanie komina to metoda zwiększająca jego średnicę wewnętrzną w sposób nieinwazyjny. W praktyce oznacza to brak konieczności jego przebudowywania czy częściowego rozbierania. Specjaliści, którzy zajmują się renowacją kominów, jak firma Komino, podkreślają, że technika ta pozwala w znacznym stopniu poprawić jakość przepływu spalin przewodami kominowymi. Frezowanie przewodów kominowych jest bardzo ważne, kiedy te przez lata nie były:
- kontrolowane
- czyszczone,
- odnawiane.
Jak wygląda proces frezowania komina?
Frezowanie komina polega na zmniejszaniu jego wewnętrznej powierzchni. Zastosowanie tej metody jest bardzo popularne – głównie ze względu na brak konieczności naruszania jego struktury. Zburzenie czy przebudowa komina i konieczność postawienia nowego elementu to nie tylko duży wydatek, ale również ingerencja w cały budynek. Nie jest to opłacalne rozwiązanie.
Frezowanie komina polega na szlifowaniu jego wewnętrznej części. W tym celu specjaliści wykorzystują specjalne głowice frezujące, które nazywa się również frezami kominowymi. Dużą zaletą tej metody jest możliwość kontrolowania prędkości obrotu końcówki frezującej. Dzięki temu można stopniowo zwiększać wewnętrzną średnicę komina. Pozwala to na zachowanie wysokiej precyzji, więc nie dochodzi do uszkodzeń.
Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?
Frezowanie komina to najbezpieczniejsza metoda, którą powinno się wdrażać podczas zaobserwowania jego nieszczelności. Te można rozpoznać po nieprawidłowym działaniu systemu grzewczego – piec zużywa więcej paliwa niż zazwyczaj, a spaliny częściowo cofają się z powrotem do wnętrza budynku. Również sytuacje, w których dokonuje się zmiany starego pieca węglowego na nowoczesny gazowy lub olejowy, wymagają przeprowadzenia procesu frezowania – głównie ze względu na to, że wymagają one znacznie szerszych przewodów niż piece węglowe.
Warto pamiętać, że czynności związane z frezowaniem komina należy powierzyć specjalistom z doświadczeniem. Mają oni właściwą wiedzę oraz wszelkie narzędzia niezbędne do prawidłowego wykonania tego zadania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zoma. Zakład obsługi maszyn budowlanych
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa woj. dolnośląskie50-420 Wrocław, gen. Romualda Traugutta 144 lok. 50
-
Kamil Teszner Pomoc kanalizacyjna
Posadzki przemysłowe woj. mazowieckie05-200 Wołomin, Sikorskiego 88 lok. 32
-
Florian Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich. E-Protokoły,Zaświadczenie CEEB.
Kominy - usługi woj. dolnośląskie51-107 Wrocław, Chorwacka 47