Na czym polega bierna ochrona przeciwpożarowa?

Podczas prac budowlanych bardzo ważne jest uwzględnienie wymagań dotyczących bezpieczeństwa pożarowego budynku. Dotyczy to nie tylko poszczególnych systemów zabezpieczeń, ale także biernej ochrony przeciwpożarowej. Ma ona za zadanie zminimalizować straty na wypadek zaistnienia pożaru i zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia. Dowiedz się, dlaczego bierna ochrona przeciwpożarowa jest taka ważna, i jakie warunki musi spełniać.
Czym jest bierna ochrona przeciwpożarowa?
Poprzez bierną ochronę przeciwpożarową rozumiemy zabezpieczenia, które w przypadku pożaru nie są sterowane. Chodzi tu głównie o wydzielenie stref pożarowych, które gwarantują odpowiednią szczelność i izolacyjność ogniową oraz o zabezpieczenie elementów budowlanych do odpowiednich klas nośności pożarowej. Różnica pomiędzy biernymi i czynnymi zabezpieczeniami pożarowymi polega na tym, że te pierwsze stosujemy nie po to, żeby wykryć pożar, ale po to, by powstałe zagrożenia nie rozprzestrzeniały się poza strefę pożarową. Ochrona czynna to szereg systemów i zabezpieczeń, które mają ograniczyć skutki już powstałego pożaru i umożliwić efektywną walkę z nim. Do najistotniejszych zadań systemów biernej ochrony pożarowej należy umożliwienie przeprowadzenia ewakuacji osób i mienia poprzez zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu i gazów, powstających w trakcie pożaru. Aby tego dokonać należy odpowiednio zakryć szczeliny i dylatacje środkami ognioochronnymi, osłonić przejścia kablowe, przejścia instalacyjne oraz materiały palne, takie jak drewno. Bierna ochrona przeciwpożarowa zwiększa bezpieczeństwo oraz minimalizuje straty na wypadek powstania pożaru.
Bierna ochrona a prawo budowlane
Według specjalistów z firmy supon.gda.pl:
Obiekty budowlane muszą być zaprojektowane tak, aby w przypadku pożaru zapewniona była nośność konstrukcji przez odpowiedni, umożliwiający ewakuację ludzi z obiektu czas, a ogień nie mógł rozprzestrzeniać się na sąsiednie budynki. Istotne jest także uwzględnienie bezpieczeństwa ekip ratunkowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, budynki muszą być podzielone na określonej wielkości strefy pożarowe, przez które przechodzą rury oraz wszelkiego rodzaju kable. Przejścia te zwane są przepustami lub grodziami i muszą być w określony sposób zabezpieczone. Prawo wymaga, aby budynki spełniały parametry dotyczące nośności ogniowej, szczelności ogniowej i izolacyjności ogniowej. W spełnieniu ich pomagają takie elementy jak ogniochronne farby pęczniejące, okładziny z płyt, natryskowe powłoki niereaktywne oraz wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6