Metody spawania metali
Spawanie to metoda, dzięki której możliwe jest połączenie ze sobą metali. Proces ten opiera się na wytworzeniu odpowiedniego ciepła, nadtopieniu metali, czy też zastosowaniu odpowiedniego materiału, który pełni funkcję środka spawalniczego. Do każdego rodzaju prac konieczne jest jednak używanie odpowiedniej techniki spawania, a co najważniejsze bardzo dobrze dopasowanego sprzętu.
Spawanie metali – czy zawsze wygląda tak samo?
Proces spawania może różnić się w zależności od tego, jaka technika zostanie zastosowana. Jej wybór zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, ale również od urządzenia, czy materiału. Wyróżnia się kilka podstawowych metod, jest to przede wszystkim spawanie:
- łukowe,
- łukowe z dodatkową osłoną gazową,
- łukiem krytym,
- drutem rdzeniowym, samoosłonowym.
Czym charakteryzują się poszczególne metody spawania?
Metoda spawania łukowego stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod, stosowną do łączenia ze sobą metali. Bardzo często wykorzystuje się ją w ślusarstwie, jak również w przemyśle produkcyjnym. Proces łączenia ze sobą dwóch elementów jest możliwy, dzięki bardzo wysokiej temperaturze, której minimalna wartość wynosi 3000 stopni Celsjusza.
Spawanie metodą łukową w osłonie gazowej to metoda wykorzystująca łuk elektryczny, jaki powstaje pomiędzy elementem spawanym, a samą elektrodą.
Specjalista z firmy Allts sp. z o.o. zauważa: Kluczową rolę w spawaniu tą metodą odgrywa dostarczany strumień gazu, którego zadaniem jest osłanianie łuku oraz tak zwanego jeziorka ciekłego metalu. W tej kategorii można wyróżnić spawanie MIG, MAG oraz WIG.
Spawanie łukiem krytym umożliwia tak zwane automatyczne łączenie ze sobą metali na liniach spawalniczych. Dzięki tej metodzie możliwe jest łączenie ze sobą elementów grubszych niż 10 milimetrów. Jest ona również niezastąpiona, kiedy konieczne jest połączenie ze sobą bardzo dużych konstrukcji.
Spawanie drutem samoosłonowym jest metodą, która znalazła swoje zastosowanie głównie w pracach stoczniowych, gdzie konieczne jest połączenie ze sobą wielu elementów jednocześnie. Metoda ta dodatkowo jest jedną z najłatwiejszych i najbardziej wydajnych spośród wszystkich wymienionych.
Spawanie metali - od czego zależy wybór odpowiedniej metody?
Podczas prac spawalniczych konieczne jest dopasowanie odpowiedniej metody. Zupełnie inne czynności sprawdzą się np. przy łączeniu ze sobą niewielkich i cienkich elementów, a inne, kiedy konieczne będzie zespawanie ze sobą bardzo dużych i grubych elementów konstrukcyjnych. Nastawiając się na konkretną metodę spawania, nie należy zapominać o najważniejszym – dopasowaniu odpowiedniego urządzenia. Warto zaznaczyć, że każda metoda spawania wymaga również posiadania odpowiedniego szkolenia oraz certyfikatu, które umożliwiają wykonywanie czynności zgodnie ze wszystkimi standardami - zarówno w zakresie jakości, jak i bezpieczeństwa, które jest najważniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana