Metody rehabilitacji po złamaniach
Złamanie kości często wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanki kostnej bądź jej elementu. Najczęściej do złamań dochodzi w skutek nagłego wypadku, czy też kontuzji. Warto mieć też na uwadze fakt, iż ryzyko złamania rośnie wraz z wiekiem i częściej zdarza się, gdy dodatkowo występują choroby nowotworowe kości. Sprawdź, jakie metody rehabilitacji po złamaniu są skuteczne.
Kiedy rozpocząć rehabilitację i jakie metody stosować?
Najczęstszymi rodzajami złamań są złamania nasady kości promieniowej powstałe w wyniku upadku na rękę, które mogą się zdarzyć niemal każdej osobie. Natomiast osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na złamania szyjki kości udowej, które mogą się zdarzyć podczas upadku na biodro. W sytuacji, gdy dojdzie do złamania, w wielu przypadkach rehabilitację można rozpocząć już w pierwszych dobach od zaistniałej sytuacji.
Jedną ze skutecznych metod leczenia jest magnetoterapia, która opiera się na działaniu pola magnetycznego. Wówczas przenika ono w głąb uszkodzonej tkanki i przyspiesza zrost kostny. Dodatkowo odżywia komórki i ułatwia powrót do zdrowia.
Kolejnymi metodami rehabilitacji po złamaniach, które przyspieszają regenerację rozerwanej tkanki kostnej, są laseroterapia i Super Indukcyjna Stymulacja. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, które powoduje skurcze mięśni, które następnie aktywują uszkodzony staw i odblokowują go. Pole elektromagnetyczne dodatkowo działa przeciwbólowo i przyspiesza proces regeneracji.
Jak przywrócić pełny zakres ruchomości po zrośnięciu się kości?
Po regularnie przeprowadzanej rehabilitacji najczęściej dochodzi do zrostu uszkodzonej kości. Warto jednak zadbać o to, aby przywrócić też pełny zakres ruchomości. W tym celu warto skorzystać z usług specjalisty i udać się do sprawdzonego gabinetu, takiego jak Gabinet Rehabilitacji Medycznej Ryszard Gabryś. Oferuje on rehabilitację po złamaniach, leczenie bólu kręgosłupa, czy też masaż leczniczy.
Po zrośnięciu się kości warto rozpocząć zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak:
- ćwiczenia izometryczne i rozciągające,
- krioterapia,
- sollux,
- kąpiele wirowe.
Dodatkowo zaleca się też wykonywanie ćwiczeń wzmacniających dany obszar ciała oraz korzystanie z masaży, które rozluźniają spięte mięśnie. Warto dodać, że równie ważną kwestią jest też stosowanie się do zaleceń lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie metody rehabilitacji i dobierze zestaw ćwiczeń umożliwiający powrót do pełnej sprawności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana