Materiały spawalnicze niezbędne w przemyśle

Spis treści
- Charakterystyka drutów spawalniczych
- Pręty spawalnicze i metoda TIG
- Elektrody jako materiały spawalnicze
Proces spawania wymaga nie tylko niezbędnych umiejętności, ale również odpowiedniego sprzętu. Jedną z ważnych kategorii dotyczących prac tego typu są materiały spawalnicze. Zalicza się do nich między innymi druty, pręty, a także elektrody. Jaka jest funkcja tych elementów, czym się one charakteryzują i dlaczego są niezbędne? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Charakterystyka drutów spawalniczych
Druty spawalnicze wykorzystuje się do techniki MIG/MAG. Druga z wymienionych metod jest stosowana w przypadku stali, a pierwsza dotyczy innych metali. Druty spawalnicze dzielą się między innymi pod względem grubości, gatunku oraz opakowania – wyjaśnia pracownik firmy Nortech. Pierwszy czynnik zależy głównie od rodzaju materiału, który ma być spawany. Im większa średnica drutu, tym grubsze może być dane tworzywo. Gatunek określa skład chemiczny, który odpowiada między innymi za jakość spoiny. Opcjonalnie do drutu może być także dołączone opakowanie, które zabezpieczy produkt w czasie spawania. Z reguły te materiały są nawinięte na szpule lub bębny. Metoda MIG/MAG charakteryzuje się niewątpliwie wysoką jakością spoin, a także wydajnością. Jednocześnie technika ta nie wiąże się z dużymi kosztami.
Pręty spawalnicze i metoda TIG
Kolejną znaną metodą spawania jest TIG, a wykorzystuje się w niej specjalne pręty. Ta dosyć uniwersalna technika jest przeznaczona między innymi do różnego rodzaju stali czy innych metali, jak aluminium czy miedź. Sprawdzi się nawet w przypadku bardzo cienkich materiałów. Dobrze, jeśli pręty spawalnicze są wytrzymałe oraz odporne na zmienne temperatury czy korozję. Akcesoria przydatne w metodzie TIG charakteryzują się z reguły przystępnymi cenami.
Elektrody jako materiały spawalnicze
Ostatnim wymienionym materiałem spawalniczym są elektrody. Są one bardzo często wykorzystywane, a także występują w kilku rodzajach. Różnią się od siebie długościami i średnicami, ale również typami otulin, którymi są pokryte ich metalowe rdzenie. Poszczególne rodzaje są przeznaczone do innych zastosowań, a wykorzystywanie ich może przynosić odmienne skutki. Spośród typów materiałów spawalniczych zwanych elektrodami, trwałością odznaczają się przede wszystkim te z otuliną zasadową. Konsekwencją stosowania elektrod kwaśnych są gładkie spoiny, a rutylowych – estetyczny efekt końcowy. Zaletą wykorzystywania tych elementów jest możliwość łączenia różnych rodzajów materiałów podczas spawania. Warunkiem efektywnej pracy są umiejętności osoby, która ją wykonuje, ale również jakość użytych maszyn i akcesoriów. Dlatego też ważne jest, aby zaopatrywać się w materiały spawalnicze u zaufanych producentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6