Jakie wymogi powinien spełniać projekt domu jednorodzinnego?
Gdy budowa domu jednorodzinnego jest na etapie planowania, to postawę wszystkiego stanowi dobry projekt. Bez niego nie byłoby możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlatego też bardzo ważne jest, aby wykazywał się on nie tylko oryginalnością, ale również, aby miał wszystkie elementy składowe, wymagane przez prawo budowlane. Co zatem powinno się znaleźć w projekcie domu jednorodzinnego?
Projekt architektoniczno-budowlany
Projekt architektoniczno-budowlany jest pierwszą częścią całej dokumentacji projektowej. Określa on układ przestrzenny budynku i jego formę. W tej części podane są dokładne wymiary i informacje dotyczące przeznaczenia obiektu. Tutaj znajdują się także informacje na temat rozwiązań technicznych, materiałów i charakterystyki energetycznej. Ponadto w tej części dokumentacji powinna być również opinia geotechniczna dotycząca posadowienia domu.
W projekcie architektoniczno-budowlanym jest również najciekawsza część, a mianowicie szkice i dokładne rysunki domu. Powinny być one wykonane w kilku rzutach, aby oglądający mógł zauważyć wszystkie istotne szczegóły. Ta część jest niebywale istotna, ponieważ jeżeli udajesz się do biura projektowego, jak AK Inżynieria Budowlana, to zazwyczaj najpierw oglądasz właśnie takie szkice i rysunki. Dopiero gdy któryś z nich wzbudzi Twoje zainteresowanie, to prosisz o dalsze szczegóły. Dlatego więc w skład tej rysunkowej części wchodzą zarówno rzuty wszystkich kondygnacji, jak i przekroje domu.
Ponadto w projekcie powinny być jeszcze pokazane rodzaje elewacji oraz wszystkie zaplanowane instalacje, to znaczy wodno-kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza i gazowa.
Projekt techniczny
Projekt techniczny jest podobny do projektu architektoniczno-budowlanego, jednak wszystko ujęte jest o wiele bardziej szczegółowo. Tutaj również znajdują się rysunki i szkice. Jednak, o ile poprzednia część była bardziej ogólna i skupiona na obrazowych opisach, które satysfakcjonowały klienta chcącego pooglądać projekty domów jednorodzinnych, to druga część skierowana jest do budowniczych. Są w niej profesjonalne opisy i szkice pomocne w budowie domu.
Plan zagospodarowania działki
Ta część również występuje jednocześnie w formie rysunkowej i opisowej. Opis dotyczy stanu aktualnego zagospodarowania oraz sąsiedztwa. W tej części znajdują się również sporządzone przez architekta mapki, które muszą być poświadczone co do zgodności ze stanem faktycznym. Na planie działki powinno być zaznaczone położenie domu i towarzyszących budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana