Jakie leki dopochwowe możemy kupić w aptece?
Leki dopochwowe to różnego rodzaju środki farmakologiczne, które są stosowane przede wszystkim przy zwalczaniu miejscowych stanów zapalnych i infekcji grzybiczych pochwy oraz w celu nawilżenia śluzówki pochwy. Obecnie w aptekach dostępnych jest bardzo dużo różnego typu leków dopochwowych. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są rodzaje leków dopochwowych, jakie są wskazania do ich stosowania oraz w jakiej formie tego typu farmaceutyki są dostępne dla pacjentek.
Charakterystyka leków dopochwowych – kiedy zaleca się ich stosowanie?
Leki dopochwowe są dostępne w formie tabletek, które umieszcza się w pochwie w celu zmniejszenia lub leczenia pojawiających się miejscowo różnego typu dolegliwości zdrowotnych. Dużą zaletą takiego sposoby aplikacji środków farmaceutycznych jest to, że poprzez aplikację dopochwową mogą one szybko i skutecznie wyleczyć miejscowe stany zapalne oraz innego typu dolegliwości. Zazwyczaj jednak leki dopochwowe stosowane są tylko pomocniczo, w celu zwiększenia skuteczności leków podawanych doustnie.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl: Leki dopochwowe to bardzo szeroki dział środków farmaceutycznych. Ich największą zaletą jest to, że można je umieścić bezpośrednio w miejscu, w którym wystąpiły zmiany chorobowe lub innego typu niepokojące objawy, jak np. suchość pochwy. Dużo pacjentek chwali leki dopochwowe także za łatwość ich aplikacji, która przypomina nieco wkładanie tamponów. Wszystkie leki dopochwowe są bowiem dostępne w formie tabletek, które mają podłużny, opływowy kształt, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do kształtu pochwy.
Rodzaje leków dopochwowych
Poszczególne rodzaje leków, czyli tabletek dopochwowych różnią się od siebie przede wszystkim kierunkiem ich działania, czyli tak samo jak w przypadku standardowych leków w kapsułkach przyjmowanych doustnie, rodzajem i sposobem działania zastosowanych w nich substancji aktywnych. Co warto podkreślić, wśród leków dopochwowych znajdują się zarówno tabletki dopochwowe o działaniu leczniczym, jak i tabletki dopochwowe o działaniu regenerującym lub nawilżającym. Oddzielnym rodzajem leków dopochwowych są globulki antykoncepcyjne.
Jak działają poszczególne rodzaje leków dopochwowych?
Wśród tabletek dopochwowych o działaniu leczniczym znajdują się przede wszystkim leki antyzapalne oraz leki przeciwgrzybiczne, które stosuje się w celu zwalczania stanów chorobowych i infekcji rozwijających się w pochwie. Do często występujących tego typu stanów chorobowych należą także infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe oraz grzybice. Takie leki pozwalają m.in. skutecznie zwalczyć pojawiające się pieczenie, świąd i upławy. Umożliwiają również skuteczną i szybką odbudowę właściwej flory bakteryjnej pochwy oraz umożliwiają zwalczenie pojawiających się w kobiecych miejscach intymnych drobnoustrojów. W składzie leków dopochwowych o działaniu leczniczym najczęściej znajdują się takie składniki, jak witaminy C i E, inulina, kwas hialuronowy, różne szczepy bakterii probiotycznych kwasu mlekowego oraz różnego typu substancje pomocnicze.
Innym rodzajem leków dopochwowych są tabletki nawilżające, które są przeznaczone dla kobiet walczących z suchością pochwy. Ten rodzaj tabletek dopochwowych poprzez nawilżenie miejsc intymnych umożliwia uniknięcie dyskomfortu związane z odczuwaniem bólu podczas stosunku. Dzięki dobremu nawilżeniu błona śluzowa pochwy staje się także bardziej odporna na podrażnienia i powodujące odczuwanie bólu i nadkażeń uszkodzenia.
Często stosowane przez kobiety są także leki dopochwowe o działaniu regeneracyjnym. Ich zadaniem jest niesienie pomocy w leczeniu zmian w nabłonku pochwy. Ich stosowanie jest zalecane przede wszystkim kobietom po porodach, po odbytych zabiegach chirurgicznych oraz po antybiotykoterapii. W składzie tych tabletek znajdują się przede wszystkim probiotyczne bakterie kwasu mlekowego.
Ostatnim rodzajem leków dopochwowych są globulki antykoncepcyjne. Mogą być one stosowane zarówno jako główna metoda zapobiegania zajścia w ciążę, jak i jako środek pomocniczy. Przed zastosowaniem tego typu leków dopochwowych konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana