Jaką wysokość powinny mieć regały magazynowe?

Znalezienie właściwych regałów magazynowych i ich odpowiednie dopasowanie do przestrzeni pozwala zwiększyć wydajność pracowników i sprawne wykonywanie przez nich obowiązków. Warto zwrócić uwagę na podstawy, tj. odpowiednią konstrukcję i organizację przestrzeni magazynu, tak by regały mogły pomieścić maksymalnie dużą liczbę przedmiotów, ale też, aby łatwo było poruszać się pomiędzy nimi. Jakie są rodzaje regałów i jaką powinny mieć wysokość?
Regały magazynowe – rodzaje
Na rynku są dostępne różne rodzaje regałów magazynowych. Ich wybór powinien być uzależniony od kilku czynników, mianowicie od:
- rodzaju asortymentu i jednostek ładunkowych,
- technologii magazynowania,
- programu magazynowania,
- sposobu obsługi.
Biorąc pod uwagę te kryteria, można wyróżnić regały magazynowe stałe, półkowe oraz bezpółkowe. Co warto wiedzieć o ich wielkości?
Regały wysokiego składowania
Wysokość regałów wysokiego składowania może wahać się od kilku do kilkudziesięciu metrów. Z uwagi na możliwość uzyskania różnorodnych parametrów, mogą być one przeznaczone do przechowywania różnorodnego asortymentu.
Do tego typu regałów należą także regały magazynowe ramowe półkowe. Wśród nich można wyróżnić modele obsługiwane ręcznie, jak i za pomocą sprzętu mechanicznego.
Pierwszy rodzaj sprawdzi się we wnętrzach, w których są magazynowane małe partie asortymentu. Z uwagi na fakt, iż są ręcznie obsługiwane, ich wysokość nie przekracza 2 m
– wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Taurus. Są oczywiście dostępne wyższe wersje, jednak wymagają one użycia drabin magazynowych.
Kolejnym rozwiązaniem są regały magazynowe ramowe bezpółkowe. Najczęściej są wykorzystywane do magazynowania ładunków paletowych, jednak mogą być też stosowane do przechowywania skrzynek i innych pojemników. Z uwagi na rodzaj przechowywanych elementów, ich wysokość najczęściej wynosi od kilku, do maksymalnie 15 m w przypadku obsługiwania za pomocą wózków podnośnikowych. Jeśli materiał jest użytkowany we współpracy z układnicami, ich wysokość może wynieść nawet 45 m.
Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań w zakresie systemów magazynowych. Różnorodność ich wersji pozwala bezproblemowe ich dopasowanie do zachodzących procesów, ale też do wielkości przestrzeni magazynowej, co ułatwia maksymalne jej wykorzystanie. Korzystając z pomocy specjalistów, można postawić na rozwiązania „szyte na miarę”, które usprawnią pracę w każdym magazynie, bez względu na rodzaj przechowywanego materiału. Należy jednak pamiętać, by wybierając odpowiedni system, zwrócić uwagę na możliwe maksymalne obciążenie konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6