Jak zostać alpinistą przemysłowym?

Spis treści
- Na czym polega alpinizm przemysłowy?
- Cechy potrzebne kandydatowi na alpinistę
- Droga do pracy alpinistycznej
Alpinizm zwykle kojarzy się ze wspinaczką wysokogórską. Nie każdy jednak wie o istnieniu alpinizmu przemysłowego. Umiejętności wspinaczkowe wykorzystywane są do prac na wysokości, np. mycia okien wieżowców. Alpinista przemysłowy pracuje w trudnych warunkach i musi liczyć się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Profesjonalizm pozwala zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Czy każdy może zostać alpinistą przemysłowym?
Na czym polega alpinizm przemysłowy?
Umiejętność pracy na wysokości znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Najczęściej pracowników wysokościowych spotyka się w trakcie czynności porządkowych na wielopiętrowych budynkach. Alpiniści przemysłowi mogą zdobyć zatrudnienie w wielu dziedzinach. Wykwalifikowani pracownicy potrzebni są przy pracy w elektrowniach, na platformach wiertniczych, wiatrakach, kominach i wszędzie tam, gdzie uzasadnione jest użycie sprzętu linowego. Do najczęściej wykonywanych prac alpinistycznych należą:
- mycie okien,
- montaż reklam, masztów i zabezpieczeń przed ptakami,
- usuwanie śniegu,
- udrażnianie rur oraz rynien,
- prace remontowe, np. na dachach.
Cechy potrzebne kandydatowi na alpinistę
Ze względu na charakter pracy na wysokości nie każdy może zostać alpinistą przemysłowym. Należy pamiętać, że nawet przy zastosowaniu środków zapobiegawczych praca ta niesie ryzyko dla zdrowia i życia.
Jak mówi specjalista z Facility Complex Service Group:
Kandydat do pracy alpinisty przemysłowego musi być pełnoletni, sprawny fizycznie oraz odporny psychicznie. Taka osoba nie może mieć stwierdzonych żadnych problemów zdrowotnych mogących być przeciwwskazaniem do pracy na wysokości. Kandydat absolutnie nie może mieć lęku wysokości. Najlepiej, aby posiadał wcześniejsze doświadczenie we wspinaczce oraz obsłudze przeznaczonego do niej sprzętu. Umiejętności potrzebne do pracy na stanowisku alpinisty przemysłowego można zdobyć w trakcie specjalnego kursu.
Droga do pracy alpinistycznej
Sposobem na zdobycie odpowiednich kwalifikacji do pracy jako alpinista przemysłowy jest ukończenie odpowiednich kursów. Pierwszym etapem jest uczestnictwo w szkoleniu BHP, które przewiduje zdobycie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się na wysokości oraz korzystania ze sprzętu do asekuracji. Następnie kandydat odbywa szkolenie wysokościowe, w którego czasie poznaje metody wiązania węzłów, konstruowania stanowisk roboczych oraz poruszania się na powierzchniach pionowych i poziomych. Kursant uczy się również na temat podstaw prawnych pracy, a także o tym, jakie są konsekwencje upadku i jak się przed nim chronić.
Doświadczeni pracownicy wysokościowi mogą poszerzyć swoje kwalifikacje, odbywając zaawansowany kurs alpinistyczny. W trakcie szkolenia przygotowują się do czynności ratowniczych i poznają bardziej zaawansowane techniki stosowane w pracy na wysokości, w tym skomplikowane rodzaje węzłów. Wszystkie kursy kończą się egzaminami teoretycznymi i praktycznymi, których zaliczenie skutkuje przyznaniem uprawnień do wykonywania pracy alpinisty przemysłowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6