Jak założyć domową pompownię ścieków?
Dostęp do kanalizacji, niegdyś traktowany jako luksus, obecnie staje się coraz bardziej dostępny – sieć kanalizacyjna w Polsce przeżywa bardzo dynamiczny rozwój, przyłącza się do niej coraz więcej domostw. Wciąż jednak wiele jest przypadków, gdzie wykorzystanie zwykłej kanalizacji grawitacyjnej z wielu powodów jest po prostu niemożliwe. W takich przypadkach rozwiązaniem jest domowa pompownia ścieków. Kiedy warto się na nią zdecydować i jak ją założyć?
Czym jest pompownia ścieków?
Pompownią ścieków nazywamy układ urządzeń – między innymi zbiornika oraz pomp - umożliwiających odprowadzanie ścieków na duże odległości lub pod górę i dostarczanie ich do lokalnej sieci kanalizacyjnej, skąd transportowane są do oczyszczalni. Pompownie ścieków znajdują zastosowanie w sytuacjach, kiedy zwykła kanalizacja grawitacyjna (tj. działają w oparciu o spływanie ścieków pod wpływem naturalnego przyciągania ziemskiego) ze względu na nierówność terenu lub zbytnie oddalenie domostwa od sieci nie jest rozwiązaniem wystarczającym, by skutecznie odprowadzać nieczystości.
Jak założyć domową pompownię ścieków?
Czy do wykonania pompowni ścieków potrzebne jest pozwolenie? Czy istnieją jakieś prawne zasady dotyczące parametrów pompownie? Kiedy wykonanie pompowni może okazać się niemożliwe ze względów prawnych? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością każdy inwestor, który staje przed koniecznością wykonania tego typu instalacji. Odpowiedzi na nie udzieli przedstawiciel firmy Inwap-Haas, specjalizującej się w dostarczaniu urządzeń do budowy pompowni:
O ile nasza pompownie charakteryzują się wydajnością nie większą niż 7,5 m3 na dobę, do jej wykonania nie będziemy potrzebowali pozwoleń – wystarczy poinformowanie o tym starostwa w powiecie, w którym mieszkamy. Niemniej należy pamiętać, że nawet w takiej sytuacji pompownia powinna spełniać prawne wymogi stawiane takim systemom, między innymi dotyczącymi zlokalizowania zbiornika. Przede wszystkim pompownia powinna zostać umieszczona w takim miejscu, by nie przeszkadzała osobom trzecim – nasz sąsiad może nie wyrazić zgody na to, żebyśmy wykonali pompownię, jeśli budowa lub obecność instalacji będzie naruszała jego integralność jego posesji. Ponadto pompownia ze zbiornikiem o pojemności do 10m3 powinna znaleźć się w odległości nie większej niż 5 metrów od budynku mieszkalnego, a jednocześnie w takim miejscu, by umożliwić dostęp do niej pojazdowi asenizacyjnemu.
Przepisy dotyczące zlokalizowania i wykonania domowej pompowni ścieków mogą być skomplikowane. Dlatego całą kwestię warto skonsultować z ekspertami, którzy ocenią dostępność posesji, wykonają pomiary i na tej podstawie ustalą optymalne miejsce do zbudowania pompowni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana