Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed rdzą?

Korodowanie jest jednym z podstawowych problemów, który dotyka wszystkich konstrukcji metalowych stale wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo w okresie zimowym często stosowana jest sól, w celu rozpuszczenia warstwy lodu, która tworzy się na nawierzchniach. Wraz z przejeżdżającymi samochodami roztwór soli przedostaje się na ogrodzenia, co może doprowadzić do ich szybkiego korodowania.
Siatka ogrodzeniowa – jak ją chronić przed korozją?
Nie ma skutecznego domowego sposobu na zabezpieczenie siatki ogrodzeniowej przed korodowaniem. Na szczęście w wielu przypadkach takie dodatkowe formy ochrony nie są potrzebne, ponieważ siatki ogrodzeniowe wysokiej jakości są na rdzę odporne.
Producenci siatek ogrodzeniowych dla zwiększenia ich wytrzymałości na działanie czynników atmosferycznych wykorzystują ocynkowanie. Nawet jego cienka warstwa zabezpiecza metal przed szkodliwym działaniem wody. Dodatkowo cynk nie reaguje z roztworem soli, co sprawia, że ten nie przyczynia się do powstawania ognisk rdzy na siatce.
Drugim skutecznym sposobem jest malowanie proszkowe przy użyciu farby poliestrowej. Jest ona niezwykle wytrzymała i nie przebarwia się wyniku działania światła słonecznego. Zapewnia również dodatkową ochronę, ponieważ nie przepuszcza wilgoci do rdzenia prętów.
Pełną ochronę przed korodowaniem siatki ogrodzeniowej zapewnia jej jednoczesne ocynkowanie i malowanie proszkowe. Farba jednak nie łączy się z powierzchnią pokrytą cynkiem. Dlatego wielu producentów korzysta z dodatkowej warstwy, którą jest pasywacja bezchromowa. W ten sposób możliwe jest połączenie zalet obu metod i zwiększenie odporności ogrodzenia.
Produkcją i dystrybucją siatek ogrodzeniowych odpornych na korozję zajmują się firmy, takie jak Diilmet.
Dlaczego rdza zagraża siatkom ogrodzeniowym?
Rdza jest efektem utleniania się żelaza z metalowego stopu, który został wykorzystany przy produkcji siatki. Oznacza to, że zmienia się jej struktura, ponieważ utlenione żelazo ma znacznie gorsze parametry wytrzymałościowe. W ten sposób może dojść pęknięcia elementów, na które działają największe naprężenia – w tym przypadku najczęściej jest to drut naciągowy. W efekcie tego siatka zapadnie się i nie będzie spełniała swojej funkcji.
Drugim czynnikiem, który jest często wskazywany w tym przypadku, jest spadek estetyki ogrodzenia. Pordzewiałe druty mogą skutecznie obniżyć walory wizualne nie tylko samego ogrodzenia, ale również wszystkiego, co znajduje się za nim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kamil Teszner Pomoc kanalizacyjna
Posadzki przemysłowe woj. mazowieckie05-200 Wołomin, Sikorskiego 88 lok. 32
-
Mykhailo Todirenko
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. dolnośląskie54-411 Wrocław, Wiejska 32 lok. 5
-
Usługi Koparko-Ładowarką - Transport Materiałów Sypkich
Prace ziemne, uzbrajanie terenu woj. wielkopolskie64-410 Sieraków, Gajowa 3A
-
Recto Jarosław Szulc
Prace drogowe, kolejowe - wykonawstwo woj. pomorskie89-506 Chojniczki, Chojnicka 3