Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać dotację na instalację OZE?

Jak uzyskać dotację na instalację OZE?

Dbałość o środowisko staje się coraz częściej koniecznością, nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej, ale również z uwagi na zmieniające się przepisy zabraniające korzystania z niektórych nośników energii na wybranych obszarach. Dodatkowym argumentem przemawiającym za decyzją o korzystaniu z odnawialnego źródła energii jest możliwość uzyskania dopłaty, podnoszącej efektywność inwestycji i skracającej czas jej amortyzacji.

Dlaczego warto się zdecydować na korzystanie z odnawialnego źródła energii?

- Rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że dotychczas stosowane technologie i rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii stają się nieefektywne. Powodują coraz szybsze zużywanie naturalnych zasobów, zwłaszcza surowców energetycznych, a ich wydobycie przyczynia się w znacznym stopniu do dużego obciążania ekosystemu całej planty. Problemem jest także kwestia jakości powietrza, które w dużej mierze jest wynikiem używania przestarzałych systemów grzewczych, wiążąc się ze zwiększającą się liczbą schorzeń oraz postępujących zmian klimatu związanych z nadmierną emisją dwutlenku węgla. Wyzwania, jakie stoją przed użytkownikami energii, obejmują więc stosowanie takich metod pozyskiwania prądu i ciepła, które będą w najmniejszym stopniu obciążały środowisko. Najlepszą metodą, żeby im sprostać, jest korzystanie z dostępnych odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza że wiąże się to z możliwością pozyskania dotacji zwiększających opłacalność inwestycji

– zauważa przedstawiciel firmy OZE Technik, specjalizującej się w odnawialnych źródłach energii.

Istnieje wiele różnych źródeł pozwalających na uzyskanie finansowania instalacji systemów wykorzystujących OZE. Do najważniejszych z nich należą dwa programy rządowe – „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”. Poza nimi istnieją systemy wsparcia przygotowane przez samorządy, na poziomie poszczególnych gmin, powiatów i województw. Warunki przystąpienia do programów lokalnych są zwykle różne, podobnie jak fundusze, które oferują. Szczegółowe informacje na temat wysokości dotacji, koniecznych formalności czy wymagań można uzyskać u dysponentów środków. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku programów ogólnokrajowych, gdzie zasady są jednolite.

Rządowy program „Mój prąd” został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu udziału małych instalacji fotowoltaicznych w całkowitej produkcji energii elektrycznej. Dzięki systemowi rozproszonych instalacji ma się zmniejszyć pobór prądu z sieci, co w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia emisji – zdecydowana większość produkowanej w naszym kraju energii elektrycznej jest uzyskiwana ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Mimo efektywnej filtracji i stosunkowo niewielkiej w stosunku do uzyskiwanej mocy ilości powstających pyłów zawieszonych, będących głównymi składnikami smogu, oznacza to jednak znaczną ilość dwutlenku węgla. Równie istotna jest w tym przypadku możliwość odciążenia systemu energetycznego, który nie zawsze jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zużycia, np. latem, kiedy w wielu elektrowniach pojawiają się dodatkowe problemy z chłodzeniem turbin wynikające ze złej sytuacji hydrologicznej.

Program „Czyste powietrze” jest nakierowany głównie na zastępowanie nieefektywnych źródeł pozyskiwania ciepła bardziej ekologicznymi, ale również na termomodernizację budynków zmniejszającą straty ciepła, instalowanie paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Podstawowym celem programu jest wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w sfinansowaniu koniecznych urządzeń oraz ich montażu, co w zamyśle ma się przyczynić do ograniczenia tzw. niskiej emisji, będącej jedną z głównych przyczyn powstawania smogu przekładającego się na dużą zapadalność na choroby płuc i pogorszenie staniu zdrowia, jeśli chodzi o układ krążenia czy nowotwory.

Dopłata do paneli fotowoltaicznych

Energia elektryczna pozyskiwana z sieci jest jedynym z mediów niezbędnych do funkcjonowania każdego budynku, którego do niedawna nie można było w żaden sposób zastąpić. W wielu przypadkach było to poważnym problemem, ponieważ prąd jest niezbędny nie tylko do oświetlenia pomieszczeń, ale także działania najważniejszych udogodnień, np. lodówki czy pomp pozwalających na dostarczanie wody z własnego ujęcia. Bez prądu nie będzie działał żaden system centralnego ogrzewania, a w budynkach z wentylacją mechaniczną nie będzie następowała wymiana powietrza. Sytuacja może jednak ulec zmianie po instalacji paneli fotowoltaicznych, które dają możliwość pokrywania zapotrzebowania na prąd w przypadku dobrego dopasowania mocy instalacji do faktycznego zużycia oraz odsprzedawania wytworzonej energii do sieci. Co więcej, dzięki atrakcyjnemu dofinansowaniu i dotacjom dla fotowoltaiki faktyczne koszty ponoszone przez inwestora są znacznie mniejsze, a cała instalacja może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie.

Cały system uzyskiwania prądu z energii słonecznej to przede wszystkim odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne. Ich ilość, rodzaj oraz moc musi być jednak dopasowana do warunków występujących w konkretnym miejscu – danych dotyczących średniego nasłonecznienia, usytuowania budynku oraz możliwości montażu pod optymalnym kątem czy skierowania w stronę największego nasłonecznienia. Doświadczona firma zajmująca się instalowaniem fotowoltaiki jest w stanie nie tylko prawidłowo oszacować wszystkie parametry, ale też dobrać poszczególne składniki systemu, np. falownik, zamieniający prąd stały na zmienny, używany w sieci, a w przypadku rozwiązań typu off-grid, również baterii akumulatorów współpracujących z panelami i przystosowanych do nich ładowarek. Do wyjątków należy udzielanie gwarancji uzysku energii w danej lokalizacji – tego rodzaju ofertę proponuje wyłącznie firma OZE Technik, co więcej pomaga ona również w uzyskaniu na ten cel dotacji.

W programie „Mój Prąd” zainteresowani montażem fotowoltaiki mogą uzyskać wsparcie rzędu nawet 50% kosztów kwalifikowanych. Przy typowej instalacji przeznaczonej do domu jednorodzinnego oznacza to dopłatę w wysokości 5 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że wnioski w programie należy składać w ramach prowadzonych naborów, korzystając z rządowych platform internetowych. Istnieje możliwość przesyłania ich wyłącznie w formie elektronicznej, co wiąże się z koniecznością użycia Profilu Zaufanego lub Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego do ich autoryzowania. Konieczne będzie również dołączenie dowodu zakupu i montażu instalacji, potwierdzenie dokonanej wpłaty za dostarczony sprzęt i wykonaną usługę, jak również zaświadczenie operatora sieci elektroenergetycznej wydawane po założeniu montaż licznika do ustalania ilości pobranego i przesłanego prądu zawierające nadany numer tzw. punktu poboru mocy.

Dopłata do pompy ciepła

Wsparcie można uzyskać również, decydując się na wymianę używanego kotła centralnego ogrzewania na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi niskiej emisji potencjalnie szkodliwych substancji – pyłów zawieszonych benzo(alfa)pirenu czy związków siarki i azotu. Możliwe są w tym zakresie różne rozwiązania – zastąpienie kotła węglowego jego nowszą wersją, zakup kotła pelletowego lub gazowego. Taka wymiana będzie jednak kosztowna, ponieważ ceny kotłów o odpowiednich parametrach, tj. zarazem spełniające normy emisji i dające odpowiednią efektywność są stosunkowo wysokie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wymagają dostarczania spalanego w nich paliwa, co oznacza konieczność comiesięcznych wydatków na opał. Mimo tego, że nowsze konstrukcje wymagają mniej uwagi od użytkownika, to w przypadku montażu kotła węglowego czy pelletowego nadal konieczne będzie usuwanie popiołu oraz uzupełnianie zapasu węgla lub pelletu. Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o pompy ciepła.

Pompa ciepła do swojego działania potrzebuje wyłącznie niewielkiej ilości prądu, który pozwala na działanie sprężarki, pomp obiegowych oraz sterującej urządzeniem elektroniki. Taki stan rzeczy jest możliwy wskutek sposobu działania pompy ciepła, która pobiera energię zmagazynowaną w gruncie albo powietrzu za sprawą odpowiednio dużego wymiennika. Choć różnice temperatur będą tu zwykle niezbyt duże, to dzięki możliwości sprężania i rozprężania używanego czynnika krążącego w instalacji mogą zostać znacznie zwiększone, aż do poziomu, w którym uzyskuje się temperaturę pozwalającą na ogrzanie pomieszczeń. Działanie całego systemu jest całkowicie bezobsługowe, a koszt użytkowania, zwłaszcza w przypadku stosowania paneli fotowoltaicznych zaopatrujących domową instalację elektryczną w prąd będzie znikomy.

Montaż pompy ciepła, podobnie jak paneli fotowoltaicznych może być sfinansowany z programu „Czyste Powietrze”. Na wsparcie mogą liczyć projekty, których wartość zawiera się w przedziale od 7 do 53 tysięcy złotych. Poziom uzyskanej dopłaty zależy w nim od progu dochodowego i może wynieść nawet 90% wartości inwestycji. Warto pamiętać, że program ulega częstym modyfikacjom, a jego wersja obowiązująca od października 2020 zakłada większe wsparcie przy łączeniu wymiany źródła ogrzewania z budową instalacji fotowoltaicznej. Propozycje przeznaczone dla osób o dochodach mieszczących się w przedziale do 100 000 zł rocznie dają możliwość odłączenia urządzenia grzewczego na paliwo stałe (węgiel, drewno) i montażu pompy ciepła. Dodatkowo można otrzymać do 5 tysięcy złotych na mikroinstalację fotowoltaiczną, a także np. kolektory słoneczne czy wymianę okien i drzwi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.