Jak radzić sobie z niewypałami?

Spis treści
- Niewybuchy i niewypały – definicje
- Co robić w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału?
- Jakie usługi można zamówić?
Według MON, patrole saperskie co roku interweniują ponad 7 tysięcy razy. Podejmują od 300 do 400 tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Wśród likwidowanych niewybuchów i niewypałów znajdują się granaty ręczne i moździerzowe i pociski do granatników. Wykrywa się też pociski rakietowe, a nawet bomby lotnicze. W jaki sposób radzić sobie z takimi niebezpiecznymi „niespodziankami”?
Niewybuchy i niewypały – definicje
Niewypały to amunicja, czyli naboje. Mimo że spełniają one teoretycznie warunki do użycia, nie zostały z jakiegoś powodu odpalone. Materiał wybuchowy, który się w nich znajduje (np. proch w naboju), jest zawsze groźny. Co istotne, amunicja zwykle zachowuje właściwości wybuchowe bez względu na datę produkcji.
Przeczytaj również: W jaki sposób działają kolektory słoneczne?
Natomiast niewybuchy to pociski, bomby lub inne elementy zawierające ładunek kruszący. Charakteryzują się tym, że nie zostały prawidłowo zdetonowane.
Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z niewypałem, czy z niewybuchem, zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Nawet jeśli takie elementy spędziły w ziemi kilkadziesiąt lat, wciąż są niebezpieczne. Dlatego zawsze trzeba poddawać je odpowiednim procesom unieszkodliwiającym.
Przeczytaj również: Rodzaje betonu stosowane w budownictwie
Co robić w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału?
Firmy tworzące inwestycje budowlane mogą niekiedy natknąć się na podejrzanie wyglądające elementy metalowe w ziemi. Gdy ma się jakiekolwiek podejrzenia, że może to być niewybuch lub niewypał, trzeba zostawić taki przedmiot w spokoju. W żadnym razie nie uderzaj w niego łopatą, nie wyjmuj, nie rozkręcaj.
Przeczytaj również: Jakie akcesoria warto wybrać do kominka?
Obszar, na którym występuje potocznie nazywana „mina”, wyznacz za pomocą taśmy ostrzegawczej. Takie zabezpieczenie przyda się do momentu przyjazdu właściwych służb. Dopiero one podejmą na miejscu odpowiednie działania saperskie – usuwanie niewypałów lub niewybuchów.
Korzystając z usług profesjonalistów, ma się gwarancję natychmiastowego rozpoznania, wywiezienia i detonacji materiałów w bezpiecznym otoczeniu.
Jakie usługi można zamówić?
Mając kontakt z niewypałem lub niewybuchem, korzysta się z pomocy wyspecjalizowanych firm. Takich, które w sposób rzetelny i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, podejmą się oczyszczenia terenu pod inwestycję budowlaną.
Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest DIKAR. To firma, która przez cały rok (poza zimą) realizuje usługi nadzoru saperskiego i nie tylko.
Właścicielem firmy jest Dariusz Kruszyński, doświadczony inżynier saper od 1982 roku, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ecokomfort Krzysztof Mrowiński
Instalacje - kompleksowe usługi woj. wielkopolskie62-850 Lisków, Ogrodowa 30
-
Fidos Montaż barier energochłonnych
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. łódzkie94-269 Łódź, Obronna 9/11 lok. 11
-
Leszek Stępień Geodezja projektowanie usługi
Geodezja, kartografia - usługi woj. małopolskie38-350 Bobowa, Węgierska 24