Jak przygotować ładunek do transportu drogowego?

Spis treści
- Metody zabezpieczenia ładunku
- Prawidłowe rozmieszczenie ładunków
- Dlaczego prawidłowe zabezpieczenie ładunku jest tak ważne?
W transporcie towarów istotne jest nie tylko to, żeby ładunek dotarł na miejsce o czasie, ale również żeby w drodze nie uległ uszkodzeniu, które obniży jego wartość. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie go na czas podróży poprzez odpowiednie umocowanie w pojeździe. Nie tylko eliminuje to ryzyko zniszczeń, ale również w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu.
Metody zabezpieczenia ładunku
Zasadniczo wyróżnia się dwie metody zabezpieczenia ładunku na czas transportu drogowego. Są to:
- Metoda blokująca – nazywana też kształtową. Polega ona na ułożeniu poszczególnych składników ładunku w taki sposób, by blokowały się one wzajemnie przed przemieszczaniem w ramach wyznaczonych przez konstrukcję pojazdu czy naczepy. Ewentualnie wolną przestrzeń między poszczególnymi składnikami ładunku wypełnia się np. przy pomocy specjalnych poduszek.
- Metoda mocująca – stosuje się w niej różne środki do unieruchomienia ładunku na skrzyni ładunkowej, na przykład: pasy, belki, maty. kątowniki. Przy ich pomocy można dany ładunek przymocować do konstrukcji pojazdu lub przycisnąć go do pokładu, co powoduje wzrost tarcia między stykającymi się powierzchniami i tym samym zapobiega przemieszczaniu ładunków.
Metody te można ze sobą łączyć w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Taki sposób zabezpieczenia ładunku nazywamy metodą łączoną. Jeśli ładunkiem jest towar sypki, taki jak kruszywo przewożone luzem, powinno ono być zabezpieczone przed wysypywaniem się na drogę, np. za pomocą plandeki.
Prawidłowe rozmieszczenie ładunków
Kolejną kwestią jest rozmieszczenie ładunku w skrzyni ładunkowej zgodnie z kilkoma zasadami.
- Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by ciężar był równo rozłożony na wszystkie osie pojazdu – mówi przedstawiciel firmy transportowej Intrade – Niedopuszczalne jest również takie załadowanie pojazdu, aby ciężar ładunku po jednej jego stronie był większy, niż po drugiej, ani przekraczanie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia pojazdu.
Dlaczego prawidłowe zabezpieczenie ładunku jest tak ważne?
Prawidłowe rozmieszczenie oraz zabezpieczenie ładunku na czas transportu ma ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu, a tym samym na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Gwałtowna zmiana położenia ładunku podczas wykonywania manewrów, np. hamowania lub skręcania, prowadzi do zmiany rozłożenia masy całego pojazdu. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko utraty sterowności i spowodowania wypadku. Innym, bardzo poważnym zagrożeniem jest wypadnięcie ładunku ze skrzyni ładunkowej, co również stanowi bezpośrednie zagrożenie na drodze. Oczywiście, sam ładunek pozbawiony solidnego mocowania również narażony jest na zniszczenie, stąd odpowiednie przygotowanie go do drogi jest koniecznością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6