Jak prawidłowo zamontować antenę satelitarną?
Antena satelitarna to nadal użyteczny sprzęt do odbioru wielu kanałów telewizyjnych. Montaż i ustawienie anteny można wykonać samodzielnie, jednak warto znać kilka ważnych zasad. Zanim przejdziesz do wyjścia na dach lub wiercenia otworów w elewacji upewnij się, że masz wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia. Nie martw się – mocowanie anteny satelitarnej nie wymaga posiadania zaawansowanego sprzętu. Możesz wykonać go samodzielnie!
Od czego rozpocząć montaż anteny satelitarnej?
Kluczowy jest wybór miejsca instalacji. Nie może ono być przypadkowe, bo w przeciwnym wypadku nie uzyskasz stabilnego sygnału. Montaż masztu powinien być przeprowadzony na płaskiej pionowej powierzchni lub innym miejscu zapewniającym solidny uchwyt. Według przedstawiciela firmy OgiComp z Mysłowic anteny satelitarne są bardzo wrażliwe na ruch boczny i pionowy, więc ich montaż przy pomocy okrągłych uchwytów na rurkach jest zawodny.
Przeczytaj również: Jakie dachy kryje się papą?
Poza tym miejsce na instalację anteny powinno być:
wolne od przeszkód stałych (drzewa, krzewy, kominy);
nieosłonięte;
łatwodostępne;
możliwie niezbyt wysoko nad poziomem dachu.
Wielu dostawców telewizji satelitarnej zaznacza, że konieczne jest skierowanie anteny na stronę południowego nieba. Dotyczy to najpopularniejszych operatorów.
Przeczytaj również: 5 rzeczy, o których warto wiedzieć decydując się na drewnianą podłogę
Jak zamontować antenę satelitarną stabilnie?
W pierwszej kolejności sięgnij po marker i maszt montażowy. Zaznacz punkty wiercenia kołków i wykonaj otwory. Uważaj, żeby uchwyt był w idealnym pionie. Po zamocowaniu masztu możesz nałożyć na niego czaszę. Skręca się ją przy pomocy uchwytu z zaznaczoną podziałką. Pamiętaj, by nie skręcać go zbyt mocno, bo w trakcie poszukiwania sygnału będzie trzeba kręcić czaszą na boki. Jeśli trudno Ci przebrnąć przez ten etap, lepiej będzie skorzystać z montażu anten satelitarnych w Katowicach przeprowadzany przez specjalistów. Kolejny krok to ustawienie kąta pionowego, czyli kąta elewacji. Ustawiasz go na podziałce anteny i skręcasz uchwyt maksymalnie, by czasza nie poruszała się w pionie. Teraz należy zarobić kabel i podłączyć go do konwertera oraz dekodera. Następnie potrzebny będzie kąt poziomy, czyli azymut. To punkt, w który skierowana ma być antena. Dostosuj też kąt odchylenia, który oznacza ustawienie konwertera. Obracając anteną, wykonuj delikatne ruchy o maksymalnie 0,5 cm.
Przeczytaj również: W jaki sposób zamocować żagiel przeciwsłoneczny?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana