Jak działają wentylatory transportowe?

Wybór optymalnego systemu transportowego jest uzależniony od typu substancji, która ma być przemieszczana. W przypadki materiałów sypkich często wykorzystywane są instalacje transportu pneumatycznego, które pozwalają na efektywne przesyłanie materiałów sypkich – ziarna, kruszyw budowlanych o drobnym uziarnieniu, lekkich granulatów, a także wszelkiego rodzaju produktów i odpadów pylistych – np. mąki, wiórów lub trocin.
Do czego wykorzystuje się wentylatory transportowe?
Transport materiałów metodą pneumatyczną jest jednym z częściej wybieranych rozwiązań tam, gdzie zachodzi potrzeba ścisłego odseparowania przemieszczanych substancji od otoczenia w celu ochrony jej przed zanieczyszczeniem albo zabezpieczenie otoczenia w razie materiałów, które mogą tworzyć atmosferę wybuchową bądź mieć działanie zagrażające przebywającym w pobliżu ludziom, jak w przypadku pyłów spawalniczych. Funkcjonowanie instalacji transportu pneumatycznego wymaga zastosowania urządzenia, które będzie w stanie wytworzyć odpowiednie ciśnienie. W zależności od jego wartości mogą być używane sprężarki sprawdzające się w układach średnio- i wysokociśnieniowych albo wentylatory transportowe, które najlepiej będą sobie radziły w systemach średnio- i niskociśnieniowych. Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrego przepływu i daje możliwość precyzyjnego doboru parametrów urządzenia, jeśli chodzi o jego wydajność.
Jaka jest konstrukcja wentylatorów transportowych?
Wentylatory transportowe to urządzenia o budowie promieniowej. Mają one wirniki z łopatkami rozmieszczonymi prostopadle do tarczy, co gwarantuje możliwość generowania dużego przepływu i osiągania wysokiego sprężu. Powietrze jest zasysane przez otwór znajdujący się na płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotów wirnika. Wylot jest umieszczony w płaszczyźnie równoległej do osi wirnika. Dobre parametry pracy są uzyskiwane za sprawą prawidłowego wyprofilowania łopatek, które wykorzystują siłę odśrodkową do nadania cząsteczkom powietrza i znajdującym się w nim zawieszonym drobinom odpowiedniego pędu. Ważną cechą wentylatorów promieniowych jest odseparowanie napędzającego je silnika od komory wirnika, co przekłada się na niższą awaryjność, a także daje możliwość ograniczenia powstających wibracji oraz generowanego hałasu. Plusem stosowania transportowych wentylatorów promieniowych jest możliwość doboru optymalnego umiejscowienia wylotu. Wentylatory transportowe są dostępne w ofercie firmy FRAWENT, która dostarcza także urządzenia wentylacyjne i odpylające.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6