Jak dobrać kamienie do oczek wodnych?
Oczka wodne obramowane kamieniem są doskonałym elementem dekoracyjnym do każdego ogrodu. Szum wody z kaskad uspokaja, a naturalne otoczenie oczka daje wrażenie bliskości z naturą. Aby nasze oczko wodne prezentowało się jak najlepiej warto do jego stworzenia wykorzystać naturalne materiały, takie jak skały. Jakie kamienie będą najlepsze do oczek wodnych?
Oczka wodne idealnie pasują do każdego ogrodu. W gorące dni, kiedy spędzamy czas na zewnątrz, dają wrażenie chłodu, a jeśli zamontujemy fontannę – rozpylają delikatną, wodną mgiełkę. Świetnym pomysłem, jeśli mamy w ogrodzie wystarczająco dużo miejsca, jest stworzenie wodnych kaskad. Ich miarowy szum uspokoi i zagłuszy dźwięki dobiegające z oddali. Jednak, aby spełniały swoją rolę i były również estetyczne, potrzebne są odpowiednie kamienie. Które kamienie nadadzą się najlepiej na oczka wodne? Na to pytanie odpowie specjalista z kopalni łupka szarogłazowego z Jenkowa.
Kamień wielkopłytowy
Do większych ogrodów i oczek wodnych najlepiej sprawdzi się kamień wielkopłytowy. Jest to kamień w formie łupanych płyt, o nieregularnym kształcie. Może mieć wymiary od czterdziestu do nawet stu centymetrów. Ze względu na płaski kształt daje możliwość utworzenia piętrowych kaskad. Może również stanowić ścieżkę prowadzącą do oczka wodnego lub płaski i utwardzony brzeg.
Kamień wielkopłytowy można także wykorzystać do stworzenia niewysokiego muru dookoła oczka wodnego. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy mamy małe dzieci lub zwierzęta i chcemy zapewnić im bezpieczeństwo. Oczko wodne może znajdować się także poniżej linii gruntu – wówczas kamienne płyty mogą być elementem ścian oczka albo stanowić schody prowadzące w stronę tafli wody.
Kamień surowy
W mniejszych ogrodach sprawdzi się naturalny kamień surowy. Może mieć różną wielkość – do wyboru mamy zarówno kamień drobny, średni, a nawet w formie brył. Przestrzenie pomiędzy większymi kamieniami możemy wypełnić korą łupkową.
Kamienie naturalne możemy wykorzystać do zabezpieczenia oczka wodnego, umieszczając je dookoła. Z płaskich kamieni również możemy stworzyć niewysoki murek lub wodne kaskady. Kora łupkowa, w formie drobnych kamyczków, może stanowić doskonałą ścieżkę prowadzącą do oczka wodnego. Możemy ją również wykorzystać w przestrzeniach pomiędzy większymi kamieniami – dzięki temu zminimalizujemy pojawianie się chwastów w danym miejscu.
Niezależnie od tego, jaki kamień wybierzemy na oczko wodne, możemy być pewni, że będzie doskonale komponował się z otaczającą go przestrzenią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana