Ile trwa budowa prefabrykowanych domów szkieletowych?

Niskie koszty budowy i późniejszej eksploatacji, wysoka estetyka oraz przyjemny klimat wnętrz – to tylko niektóre z argumentów przemawiających za wzniesieniem domu w technologii szkieletowej. Dla inwestorów nie bez znaczenia jest również fakt, że drewniane domy kanadyjskie buduje się bardzo szybko, a prace mogą być prowadzone bez względu na porę roku, a więc również zimą.
Ekspresowa budowa prefabrykowanego domu
Budowa prefabrykowanego domu szkieletowego jest zdecydowanie szybsza niż identycznego budynku murowanego. Drewniany dom powstaje na działce w ekspresowym tempie, ponieważ jego konstrukcja przygotowywana jest wcześniej w zakładzie producenta, a na miejscu trzeba tylko połączyć gotowe elementy w całość. Większość prac na placu budowy (z wyjątkiem fundamentów) realizowana jest w technologii suchej, co pozwala na eliminację z procesu przerw technicznych, które w tradycyjnym budownictwie są potrzebne dla prawidłowego wiązania betonu czy schnięcia innych zapraw. Budowy domu szkieletowego nie przerywają również niekorzystne warunki pogodowe, w związku z czym możliwe jest dokładne oszacowanie czasu budowy i uniknięcie opóźnień.
Co wpływa na tempo budowy domu szkieletowego?
Od momentu rozpoczęcia prac na działce budowlanej dom szkieletowy jest gotowy do zamieszkania w ciągu kilku miesięcy. Niektóre zlecenia udaje nam się zamknąć nawet w czasie ośmiu tygodni. Na tempo budowy prefabrykowanego domu wpływa kilka czynników, przy czym najważniejszym jest stopień skomplikowania projektu architektonicznego. Duży, piętrowy dom z balkonami będzie powstawał zdecydowanie dłużej niż parterowy domek o niewielkim metrażu – opowiada nasz rozmówca z firmy Stolhaus.
Na to, jak długo będzie trwała budowa domu szkieletowego wpływa głównie projekt, ale nie tylko. Nie bez znaczenia są warunki gruntowe i terenowe na działce, które mogą utrudniać przygotowanie fundamentów lub transport prefabrykowanych części domu w miejsce docelowe. Właśnie dlatego firmy budujące domy szkieletowe zwykle podają szacowany czas realizacji zlecenia dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją geodezyjną i zebraniu innych niezbędnych informacji na temat warunków przestrzennych.
Chcąc skrócić czas niezbędny na wykończenie domu, a więc wyposażenie go np. w stolarkę otworową, warto zaangażować do tych prac tę samą firmę, która przygotowała konstrukcję budynku. Dzięki zakupowi domu w stanie „pod klucz” inwestor nie musi szukać i angażować kolejnej ekipy, zyskuje też pewność, że wszystkie elementy budynku będą ze sobą doskonale zgrane pod kątem funkcjonalności i estetyki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arstec Polska Sp. z o.o
Budowlane materiały woj. śląskie41-219 Sosnowiec, Zielonogórska 63 lok. 17A
-
Rox Sp. z o. o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Mykhailo Todirenko
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. dolnośląskie54-411 Wrocław, Wiejska 32 lok. 5