Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dom czy mieszkanie – to najważniejsze pytanie, które zadają sobie inwestorzy poszukujący nowego miejsca zamieszkania. Znalezienie na nie odpowiedzi nie jest łatwe, ponieważ wybór uzależniony jest od wielu czynników natury finansowej, a także preferencji, przyzwyczajeń i osobowości inwestora. Co w takim razie brać pod uwagę kupując nieruchomość i czy da się jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie – mieszkanie lub dom?
Dom – niezależność, koszty i obowiązki
Dom kojarzy się przede wszystkim z niezależnością. „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” – mówi znane przysłowie i dla wielu jest to argument przemawiający na korzyść zakupu domu na własność. Faktycznie, w wolnostojącym budynku możemy poczuć się nieco swobodniej, to szansa na większą intymność, poczucie prywatności i odizolowania się od sąsiadów. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to do końca prawda. O ile nie zdecydujemy się na dom „pośrodku niczego” – co jednak wiąże się z problemami natury logistycznej – musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli sąsiadów, których prawa będziemy musieli respektować. Cisza nocna, dbanie o posiadłość, szczególnie części wspólne – to wszystko czeka na nas nie tylko w mieszkaniu, ale i w domu. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na dom w mieście, gdzie gęstość zabudowy jest naprawdę duża, musimy liczyć się z bliskim kontaktem z sąsiadami. Tutaj powinniśmy także wziąć pod uwagę aspekt finansowy – koszt domu w mieście jest o wiele wyższy niż mieszkania. Tańszą opcją są domy na peryferiach, tu jednak czekają nas kłopoty natury logistycznej, np. problem z dojazdem do pracy i szkoły. Własny dom generuje także szereg innych kosztów związanych z utrzymaniem posiadłości, dokonywaniem remontów, ociepleniem i ogrzewaniem. W inwestycji mieszkaniowej koszty te rozkładają się pomiędzy lokatorów. Dbanie o własny dom to też sporo obowiązków, włączając w to m.in. pielęgnację ogrodu czy odśnieżanie podwórka. W tym przypadku jesteśmy zdani wyłącznie na siebie.Mieszkanie – wygoda w dobrej cenie
Pierwszym argumentem, przemawiającym na korzyść mieszkań, jest kwestia finansowa. Mieszkanie zawsze będzie tańsze niż dom w podobnym standardzie i tej samej okolicy. Mniej kosztowne będzie także utrzymanie takiej nieruchomości, ponieważ wiele kosztów rozkłada się pomiędzy mieszkańców.Decydując się na inwestycję mieszkaniową, nie musimy martwić się sprawami takimi jak odśnieżanie dróg, pielęgnacja zieleni czy utrzymanie części wspólnych – mówi przedstawiciel Osiedla Botanika w Krakowie Nowej Hucie. – O te kwestie najczęściej dba wspólnota, a koszty rozkładają się równomiernie. Nie musimy się także obawiać braku poczucia intymności w mieszkaniu. Nowoczesne, dobrze wygłuszone mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie, z balkonami czy ogródkami, dają również duże poczucie niezależności i pozwalają poczuć się jak w domu. Z drugiej strony pozwalają na lepszą integrację z sąsiadami.Nie bez znaczenia jest również argument związany z lokalizacją – komfortowe mieszkania bez problemu znajdziemy zarówno w centrum miasta, jak i w dobrze skomunikowanych z nim dzielnicach. Tam będziemy z jednej strony mogli cieszyć się otaczającą przyrodą, jak i bez problemu dostaniemy się do pracy czy szkoły. Okazuje się więc, że tańszym od kupna domu, ale w pełni wygodnym rozwiązaniem, będzie zakup mieszkania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Leszek Stępień Geodezja projektowanie usługi
Geodezja, kartografia - usługi woj. małopolskie38-350 Bobowa, Węgierska 24
-
Rox Sp. z o. o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1