Czym wiercić w betonie zbrojonym?

Wiertła do betonu to twarde i wytrzymałe narzędzie, które nie mają sobie równych. Z ich użyciem możliwe jest wiercenie otworów również w betonie zbrojonym, a dzięki specjalnej konstrukcji takie wiertła nie blokują się ani nie zakleszczają w momencie natrafienia na element zbrojenia. Dobrej jakości wiertło powinno pozwolić na płynną i szybką pracę bez zastojów.
Jak wybrać wiertło do betonu zbrojonego?
Beton to jeden z najtrudniejszych materiałów do wiercenia, zwłaszcza że najczęściej jest zbrojony. Stalowe pręty to dość gęsta siatka umieszczona blisko powierzchni, co nie ułatwia prac. Trafienie na pręt zbrojeniowy może spowodować wyszczerbienie głowicy wiertła, jego zakleszczenia, przegrzanie i rozhartowanie końcówki. Z tego powodu wybrać należy odpowiednie wiertło do żelbetonu. Wiertło powinno być dokładnie dopasowane do posiadanego elektronarzędzia, ponieważ poszczególne typy urządzeń różnią się uchwytami mocującymi. Do prac w betonie należy używać wiertarek z udarem lub młotowiertarek, ponieważ nie wymagają użycia dużej siły nacisku podczas prac. Wiertła do każdego typu elektronarzędzia dostępne są w sklepie internetowym Werkon.
Wiertła do betonu zbrojonego mają specjalną, spiralną budowę, która minimalizuje ryzyko przełamania się narzędzia oraz skośne fragmenty na końcówce zapobiegające zakleszczeniu się wiertła i jego ślizganiu się po powierzchni. Największym stopniem twardości cechują się wiertła widowe z powłoką z węglika spiekanego, która jest porównywalna do powłoki z syntetycznych diamentów.
Wiertło do betonu. Co warto wiedzieć?
Wiertła przeznaczone do gęsto zbrojonego betonu to wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu, które są w stanie przebić się przez pręt. Czteroostrzowa spirala zapewnia najlepsze przenoszenie mocy urządzenia na głowicę, a o trwałości wiertła decyduje powłoka z węglika spiekanego. Wiertła SDS są skonstruowane w sposób zapobiegający gromadzeniu się urobku i zasypywaniu otworu. Podczas wiercenia pył jest odprowadzany na zewnątrz spiralą, co wpływa na tempo prac oraz zapobiega nadmiernemu nagrzaniu się narzędzia.
Każde wiertło zbudowane jest z dwóch części, a dokładniej roboczej i chwytowej. Chwytem nazywa się trzpień utrzymywany przez uchwyt narzędzia. Istnieje kilka różnych rodzajów mocowań, dlatego wybierając wiertło, trzeba je dokładnie sprawdzić pod kątem właśnie części chwytowej. Z kolei moduł roboczy to fragment znajdujący się poniżej czoła wiertarki, aż do końca rowka wiórowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Żak Zakład Kominiarski
Budowlane usługi - kominiarskie woj. łódzkie97-300 Piotrków Trybunalski, Polna 4
-
D-Home Pompy ciepła klimatyzacja
Energia - odnawialna woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Żwirki i Wigury 36A
-
Geoida PHU Borchardt Łukasz
Geodezja, kartografia - usługi woj. pomorskie89-606 Charzykowy, Szmaragdowa 15
-
Jarosław Doniak Wypożyczalnia Sokolniki
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. łódzkie95-039 Sokolniki-Las, Zielna 9