Czy da się poprawić wygląd blizn?

Blizny pourazowe, pooperacyjne czy potrądzikowe to widoczne, trwałe ślady na skórze, które mogą powodować dyskomfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny, wywołując niekiedy bóle nerwowe, świąd lub ograniczając zakres ruchu. Najczęściej jednak stanowią mankament estetyczny i z tego względu chcemy się ich pozbyć lub przynajmniej poprawić ich wygląd. Jakie metody korekcji blizn stosuje się obecnie w klinikach dermatologicznych?
Różne metody usuwania blizn
Współczesna dermatologia i medycyna estetyczna dysponują szerokim spektrum metod terapii blizn, które zawsze należy jednak dobrać indywidualnie do pacjenta, często łącząc ze sobą kilka technik korekcji. W celu poprawienia wyglądu blizny najlepiej udać się więc na konsultację do doświadczonego dermatologa, np. w Instytucie Dermatologii dr Chlebus w Warszawie, który oceni bliznę i zaproponuje najskuteczniejszy sposób jej leczenia.
Metody terapii blizn dzielą się na mało inwazyjne, m.in.:
- peelingi medyczne (mikrodermabrazja i dermabrazja),
- mikronakłuwanie, czyli Micro-Needeling,
- laseroterapia,
oraz chirurgiczne. Zabiegi wycięcia blizn stosuje się w przypadku szpecących grubych blizn i zrostów, łącząc je z podawaniem sterydów, terapią uciskową, opatrunkami silikonowymi lub maściami sterydowymi – wszystko po to, by ograniczyć ryzyko nawrotu w postaci nadmiernego rozrostu tkanki łącznej.
Laseroterapia, czyli „złoty standard” w leczeniu blizn
Terapia z wykorzystaniem lasera jest najczęściej zalecaną przez lekarzy metodą korekcji blizn, zarówno tych potrądzikowych, jak i powstałych w wyniku urazu czy zabiegu chirurgicznego. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami, skutecznie wygładzając powierzchnię skóry.
Laserowa korekta blizn, w Warszawie przeprowadzana m.in. we wspomnianej już Klinice dr Chlebus, ma wiele zalet:
- jest nisko inwazyjna i bezpieczna;
- pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty;
- nie wyłącza z codziennej aktywności – do zwykłych zajęć można wrócić już po kilku godzinach lub na drugi dzień po zabiegu.
Zabiegi laserem trzeba powtarzać co około miesiąc, a zadowalające rezultaty daje kilka sesji – ich liczba zależy od rodzaju blizny. Laser w sposób kontrolowany uszkadza tkankę bliznowatą, pobudzając fibroblasty do regeneracji poprzez produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra się odradza, a blizny stają się płytsze, gładsze i zbliżone barwą do odcienia otaczającej je skóry. Jeden zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest wykonywany po znieczuleniu skóry maścią z lidokainą, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nadruki Reklamowe Michał Strzelewicz
Nadruki na tkaninach woj. kujawsko-pomorskie85-875 Bydgoszcz, Miechowska 1
-
Bardzo Inny Sklep Bis Jakub Bednarek
Fryzjerstwo - wyposażenie salonów woj. łódzkie98-400 Wieruszów, Fabryczna 8 lok. 3