Bawełna – charakterystyka materiału

Spis treści
- Bawełna - roślina o niezwykłych właściwościach
- Historia bawełny
- Od nasiona do tkaniny
- Właściwości tkaniny bawełnianej
Istnieje wiele materiałów wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. I choć rozwój technologii sprawia, że stale tworzone są nowe tkaniny o licznych właściwościach, to w dalszym ciągu najbardziej ceni się te o pochodzeniu naturalnym. Z tego powodu od lat niesłabnącą popularnością cieszy się bawełna. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się ona charakteryzuje.
Bawełna to materiał o najbardziej powszechnym zastosowaniu w branży tekstylnej. Niezwykle ceni się go w produkcji ubrań ze względu na to, że jest w pełni naturalny. Jego charakterystykę warto zatem rozpocząć od dokładnego przyjrzenia się roślinie, z której powstaje.
Bawełna - roślina o niezwykłych właściwościach
Bawełna to roślina z rodziny ślazowatych, która występuje niemalże we wszystkich częściach świata, szczególnie zaś służą jej obszary zwrotnikowe i podzwrotnikowe. Jest to bylina o klapowatych liściach i kwiatach przypominających hibiskusa. Jej największą wartością z punktu widzenia przemysłu odzieżowego są przypominające watę owocostany, które zawierają nasiona z wieloma włoskami. Z krótkich wytwarza się watę, a nawet papier, długie zaś służą do produkcji włókna o tej samej nazwie. Bawełna jest zatem rośliną włóknodajną znaną i wykorzystywaną od tysięcy lat.
Historia bawełny
Po raz pierwszy bawełnę zaczęto uprawiać około 500 lat p.n.e. w Indiach. Stopniowo stawała się ona popularna także w innych rejonach, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się jednak dopiero w Egipcie, gdzie zaczęła być uprawiana w czasach Imperium Rzymskiego. Traktowana była jako towar zamienny, pasza dla zwierząt i surowiec budowlany. Do Europy dotarła dopiero w średniowieczu z Bliskiego Wschodu, początkowo była jednak towarem luksusowym, dostępnym jedynie dla najbogatszych. Wynikało to z faktu, że włókna były pozyskiwane ręcznie, co wymagało niezwykle długiego czasu. Druga połowa XVIII, szczególnie zaś wiek XIX rozpoczęły procesy mechanizacji produkcji i od tego czasu bawełna stała się nie tylko dość tanim, ale przede wszystkim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji ubrań.
Od nasiona do tkaniny
Aby z włóknistego nasionka mogła powstać tkanina potrzeba nie tylko długiego czasu, ale także różnorodnych działań. Po mechanicznym zbiorze i oczyszczeniu nasion przychodzi czas na selekcję, która ma za zadanie wyodrębnienie długich włókien, bowiem to właśnie one służą do produkcji bawełnianej przędzy. Aby to jednak mogło nastąpić, należy je najpierw rozczesać, co nadaje im miękkości i sprężystości, a także ułatwia dalszą obróbkę. Kolejnym krokiem jest umieszczenie na specjalnej taśmie, na której powstaje przędza. Dodatkowe procesy związane ze zmianą kierunku i wielkości skrętu pozwalają nadać jej odpowiednie właściwości. Przygotowana w tej sposób przędza trafia to tkalni, gdzie często jest dodatkowo uszlachetniana. W ten sposób powstaje z niej tkanina, jaką z pewnością każdy z nas ma w swojej szafie w formie bielizny, t-shirtów czy też innych elementów garderoby.
Właściwości tkaniny bawełnianej
Popularność bawełny wynika z jej doskonałych właściwości. O to, czym się ona charakteryzuje zapytaliśmy specjalistę ze sklepu Monita Stile.
Najważniejszą cechą tkaniny bawełnianej jest jej naturalne pochodzenie, które sprawia, że może być używana nawet przez osoby z problemami skórnymi. Jej antyalergiczne właściwości powodują, że jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji niemowlęcych ubranek, a także środków opatrunkowych. Jest delikatna, lekka i przewiewna, a jednocześnie wytrzymała, co czyni z niej uniwersalną tkaninę o wszechstronnym zastosowaniu, nie tylko w przemyśle tekstylnym.
Dodatkową zaletą bawełny jest odporność na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu można ją prać w gorącej wodzie, a także prasować, co pozwala pozbyć się bakterii i wirusów bez wpływu na jakości tkaniny. Bawełniane ubrania to doskonały wybór na lato, ponieważ dzięki przewiewności zapobiegają nadmiernemu poceniu. Są ponadto miłe w dotyku, co wpływa na komfort i wygodę. Przy zakupie warto jednak sprawdzić skład, ponieważ wielu producentów tkanin do bawełny dodaje syntetyczne dodatki.
Podsumowując, bawełna to doskonały materiał cechujący się pozytywnymi właściwościami, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany w przemyśle odzieżowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6